.logoal_copy_1.
   
 

Botimet e Bankės sė Shqipėrisė

Nė pėrmbushje tė objektivave tė saj, Banka e Shqipėrisė ka pėrgjegjėsinė tė informojė publikun shqiptar rreth politikės sė saj monetare nė veēanti dhe gjendjes ekonomike nė vend, nė pėrgjithėsi. Nė kėtė kuadėr, si dhe pėr tė pasuruar njohuritė e publikut e pėr t'i shpjeguar atij rolin dhe funksionet e saj, botimet e Bankės sė Shqipėrisė janė tė disponueshme pėr kėdo qė ėshtė i interesuar.

 

Publikime periodike

Raporti Vjetor

Raporti Vjetor i Bankės sė Shqipėrisė pėrmban njė analizė tė gjendjes ekonomiko-financiare tė vendit, veprimtarinė e Bankės sė Shqipėrisė gjatė njė viti dhe pasqyrat e llogaritė financiare, tė shoqėruara nga opinioni i kontrollorėve, lidhur me gjendjen financiare tė Bankės sė Shqipėrisė. Ai gjithashtu, bėn njė pėrshkrim tė zhvillimeve nė ekonominė botėrore dhe impaktin e saj mbi ekonominė vendase; tė zhvillimeve nė tregjet monetare, mbikėqyrjen bankare si dhe tė veprimtarive tė tjera tė Bankės sė Shqipėrisė. 

Raporti i Politikės Monetare

Raporti i Politikės Monetare ėshtė njė botim tremujor qė pėrgatitet nga Departamenti i Politikės Monetare dhe pėrmban njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve makroekonomike mė tė fundit dhe faktorėve qė ndikojnė dhe pritet tė ndikojnė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend, informacion mbi zhvillimet nė tregjet monetare e financiare, si dhe njė shtojcė statistikore e cila pėrgatitet nga Departamenti i Statistikave. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun.


Dokumenti i Politikės Monetare

Ėshtė njė pėrmbledhje e thjeshtuar e politikės monetare, qė Banka e Shqipėrisė ndjek nė periudhėn afatmesme. Ai pėrkufizon nė terma sasiorė e kohorė objektivin e Bankės sė Shqipėrisė pėr stabilitetin e ēmimeve, pėrshkruan kuadrin teorik qė udhėheq hartimin e politikės monetare, detajon treguesit sasiorė e cilėsorė qė orientojnė vendimmarrjen e Bankės sė Shqipėrisė nė fushėn e politikės monetare dhe prezanton kuadrin e instrumenteve tė pėrdorura.  

Raporti Statistikor

Raporti Statistikor ėshtė botim i pėrmuajshėm qė pėrgatitet nga Departamenti i Statistikės dhe pėrmban tė dhėna pėr sektorin real, sektorin financiar, sektorin fiskal dhe sektorin e jashtėm.

 

Buletini Zyrtar 

Buletini Zyrtar ėshtė botim qė pėrgatitet si rregull njė herė nė muaj dhe pėrmban vendimet e Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė, me pėrjashtim tė atyre qė kanė karakter sekret ose konfidencial, si dhe ēdo akt tjetėr me karakter tė pėrgjithshėm tė kėtij institucioni, qė gjykohen tė pėrshtatshme pėr t’u botuar nga Kėshilli Mbikėqyrės. Nė Buletinin Zyrtar publikohen edhe urdhrat ose aktet e administratorėve, tė zbatueshme nga subjektet e licencuara nga Banka e Shqipėrisė.

 

Buletini i Bankės sė Shqipėrisė  

Buletini i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė njė botim gjashtėmujor qė pėrmban informacion teorik dhe analitik pėr zhvillimet ekonomike dhe financiare nė vend si dhe aspekte tė politikės monetare. Ai pėrmban gjithashtu, punė kėrkimore dhe analiza tė lidhura me njė gamė tė gjerė temash ekonomike dhe financiare, si dhe tė dhėna mbi Bankėn e Shqipėrisė dhe sistemin bankar shqiptar.

 

Raporti i Stabilitetit Financiar

Ėshtė njė botim gjashtėmujor, i cili pėrgatitet nga Departamenti i Stabilitetit Financiar, qė analizon zhvillimet me rėndėsi tė sistemit financiar dhe evidenton faktorėt qė pėrfaqėsojnė rrezik sistemik. Ky raport bėn identifikimin dhe vlerėsimin e rreziqeve me tė cilat pėrballet sistemi financiar dhe infrastruktura e tij, pėr t'i dhėnė autoriteteve publike mundėsinė qė tė identifikojnė masat korrigjuese tė nevojshme.  RSF botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.

Raporti Vjetor i Mbikėqyrjes

Raporti Vjetor i Mbikėqyrjes pėrgatitet nga Departamenti i Mbikėqyrjes dhe pėrmban: njė analizė vjetore tė veprimtarisė sė sistemit bankar dhe tė mbikėqyrjes sė Bankės sė Shqipėrisė; njė kuadėr tė plotė tė ndryshimeve rregullatore mbikėqyrėse nė pėrshtatje me standardet dhe praktikat mė tė mira ndėrkombėtare; statistika dhe informacione mbi subjektet e licencuara nga Banka e Shqipėrisė si dhe ēėshtje tė ecurisė sė sistemit bankar.

Buletini Vjetor i Bilancit tė Pagesave

Buletini Vjetor i Bilancit tė Pagesave analizon hollėsisht zhvillimet e sektorit tė jashtėm tė ekonomisė shqiptare, pėr vitin pėrkatės. Nė kėtė botim, bėhet njė analizė e bilancit tė pagesave sipas zėrave tė veēantė tė llogarisė korente dhe llogarisė kapitale dhe financiare. Ai pėrmban analiza tė detajuara tė zhvillimeve nė tregtinė e jashtme sipas grupmallrave dhe shteteve, analiza tė ecurisė sė shėrbimeve, tė tė ardhurave, tė transfertave korente dhe transaksioneve nė llogarinė kapitale dhe financiare. Nėpėrmjet njė pėrshkrimi sintetik, ofron pėr pėrdoruesit e pasqyrės sė bilancit tė pagesave njohje me konceptin "bilanc pagesash", duke prezantuar njėkohėsisht burimet dhe metodologjinė e pėrdorur nė hartimin e Bilancit Shqiptar tė Pagesave. Buletini pėrmban, gjithashtu, njė aneks statistikor ku do tė gjeni seri kohore tė dhėnash pėr zėrat kryesorė tė bilancit tė pagesave.

 

Revista “Tė reja shkencore nė Bankėn e Shqipėrisė”

Revista “Tė reja shkencore nė Bankėn e Shqipėrisė” ėshtė njė botim gjashtėmujor,  i cili pėrgatitet prej Departamentit tė Kėrkimeve. Pėrmbajtja e saj jep informacion tė pėrmbledhur mbi kėrkimin e ri nė Bankėn e Shqipėrisė dhe njėkohėsisht, risjell nė vėmendjen e lexuesit ēfarė ėshtė bėrė nė tė kaluarėn e afėrt.

Publikime njohėse dhe informative 

Katalogu i Publikimeve

Katalogu i publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė pėrmban njė pėrmbledhje tė kolanave periodike, raporteve periodike ose jo; dhe tė tjera botimeve qė Banka e Shqipėrisė ka pėrgatitur gjatė njė viti kalendarik pėr bankat tregtare, pėr institucione tė ndryshme e individė, pėr publikun e gjerė nė pėrgjithėsi, brenda e jashtė vendit. Krahas tyre, katalogu ka edhe njė pėrmbledhje tė artikujve tė punonjėsve sė Bankės sė Shqipėrisė, tė cilat publikohen nė botime jashtė bankės.

Analiza vrojtimi

Janė publikime tė departamenteve tė ndryshme tė Bankės sė Shqipėrisė, tė cilat pasqyrojnė rezultatet dhe komentet e vrojtimeve qė kryhen sistematikisht ose jo, mbi veprimtarinė kredituese e depozituese tė institucioneve financiare, ecurinė e marrėdhėnieve tė tyre me klientelėn (biznese dhe individė), mbi ecurinė e investimeve tė huaja direkte, reagimin e tregjeve ndaj vendimeve tė politikės monetare, turizmin etj...

Materiale Diskutimi

Kėto janė studime, analiza kėrkimore mbi ēėshtje tė ndryshme. Ato prekin aspekte teorike dhe praktike me rėndėsi pėr zhvillimet ekonomike, pėr jetėn aktuale financiare tė vendit dhe pritjeve pėr zhvillim. Nė kėto materiale gjenden analiza krahasuese, konstatime, propozime dhe ide tė reja. Ato pėrgatiten nga punonjėsit e Bankės sė Shqipėrisė. Pikėpamjet e shprehura nė kėto materiale janė tė autorėve dhe jo domosdoshmėrisht ato tė Bankės sė Shqipėrisė.

 

Tė tjera

Nė kėtė grup pėrfshihen pėrgjithėsisht publikime qė i shėrbejnė njohjes dhe kuptimit mė tė thellė nga ana e publikut tė funksionimit tė sistemit financiar nė pėrgjithėsi dhe tė atij bankar nė veēanti. Nė kėtė kategori renditen publikime tė fushės juridike (botime tė ligjeve qė rregullojnė sistemin bankar shqiptar e komentarė tė tyre), publikime edukative informative: broshura, fletėpalosje, fletėvolante, njohėse me karakter masiv mbi funksionimin e bankingut qendror, tė sistemit bankar e parasė.

Njė vend tė veēantė nė kėtė kategori zėnė edhe seria e librave tė Konferencės sė Bankės sė Shqipėrisė, ku publikohen punimet e studimet e paraqitura nė konferencat shkencore vjetore tė organizuara nga Banka e Shqipėrisė, si dhe punimet e monografitė mbi Bankėn e Shqipėrisė e historinė e saj.

 

Katalogu i publikimeve

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2015 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.