.logoal_copy_1.
   
 

Marrėdhėniet ndėrkombėtare

 

 

Nė kėtė seksion mund tė informoheni mbi marrėdhėniet e Republikės sė Shqipėrisė me Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe Grupin e Bankės Botėrore. Kėtu mund tė njiheni me njoftime pėr shtyp, materiale studimore, raporte, etj., qė institucionet ndėrkombėtare publikojnė pėr Shqipėrinė.

 

Marrėdhėniet me Fondin Monetar Ndėrkombėtar

Republika e Shqipėrisė ėshtė anėtare e Fondit Monetar Ndėrkombėtar qė prej datės 15 tetor tė vitit 1991.

Kuota e saj u rrit nė nivelin 139.3 milion SDR nė muajin shkurt tė vitit 2016 si rezultat i hyrjes nė fuqi tė reformės sė vitit 2010 mbi rishikimin e pėrgjithshėm tė kuotave dhe reformėn e Bordit Ekzekutiv tė FMN. Tashmė, me rritjen e kuotės sė saj, Shqipėria zotėron 2.847 vota (ose 0.06% tė shumės sė pėrgjithshme tė votave tė tė gjithė anėtarėve tė FMN-sė). 

Shqipėria bėn pjesė nė konstituencėn italiane,  nė tė cilėn ndodhen edhe Italia, Greqia, Portugalia, Malta dhe San Marino.

Ajo pėrfaqėsohet nė Bordin Ekzekutiv tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar nga Drejtori Ekzekutiv i konstituencės, z. Carlo Cottarelli, ndėrsa nė Bordin e Guvernatorėve pėrfaqėsohet nga Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, z. Gent Sejko.

Raporte dhe publikime tė FMN-sė pėr Shqipėrinė

Bordi Ekzekutiv i FMN pėrfundon konsultimet e Artikullit IV me Shqipėrinė  


Marrėdhėniet me Grupin e Bankės Botėrore

Republika e Shqipėrisė ėshtė anėtare e Grupit tė Bankės Botėrore qė prej vitit 1991.

Shqipėria ndodhet nė tė njėjtėn konstituencė me Italinė, Greqinė, Portugalinė, Maltėn dhe Timorin Lindor.

Ajo pėrfaqėsohet nė Bordin e Drejtorėve tė Grupit tė Bankės Botėrore nga Drejtori Ekzekutiv i konstituencės, z. Patrizio Pagano, ndėrsa nė Bordin e Guvernatorėve pėrfaqėsohet nga Ministri i Financave.

Mė shumė rreth projekteve e programe me BB

Denonco Parregullsitė/Korrupsionin me Fondet e BE  nė kontaktet:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.