.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2002


Hyrja e monedhės fizike euro dhe zėvendėsimi apo lidhja e ngushtė e monedhės kombėtare tė disa vendeve tė rajonit me euron, po forcon dhe mė tepėr tendencėn pėr integrimin nė rajon dhe nė Bashkimin Europian, zhvillimin e tregtisė duke mundėsuar lidhje gjithnjė e mė tė forta edhe ...
Publikuar nga Arta Pisha nė 15.10.2002
Nė ditėt e sotme,pavarėsisht se tregjet financiare janė sofistikuar dhe individėt mund tė investojnė kursimet e tyre drejtpėrdrejt nė firmat huamarrėse, institucionet financiare vazhdojnė tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė ndėrmjetėsimin e fondeve....
Publikuar nga Erjona Suljoti nė 15.09.2002
Pėr tė bėrė tė mundur dhėnien e njė panorame tė qartė tė situatės sė borxhit tė jashtėm dhe tė ecurisė sė tij nė tė ardhmen, paralelisht me vlerėsimet cilėsore, nė material i lihet vend i konsiderueshėm konstatimeve dhe analizave sasiore....
Publikuar nga Sonila Taēi nė 15.09.2002
Kuadri operacional luan njė rol tė rėndėsishėm nė politikėn monetare tė Bankės sė Shqipėrisė nė drejtim tė sinjalizimit tė qėndrimit tė politikės monetare, tė orientimit tė normave tė interesit nė treg, tė menaxhimit tė situatės sė likuiditetit nė treg....
Publikuar nga Arta Pisha, Suzana Sheqeri nė 15.05.2002
Pėrdorimi i monedhave tė huaja, veēanėrisht dollarit amerikan dhe monedhave europiane pėrbėrėse tė euros ėshtė bėrė njė realitet nė ambientin shqiptar, ashtu sikurse vepron nė gati gjithė ekonomitė e hapura tė vendeve nė zhvillim....
Publikuar nga Dr.Selami Xhepa nė 15.02.2002

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.