.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2005


Parashikimi i inflacionit ėshtė kusht i rėndėsishėm pėr transparencėn e politikės monetare, e cila i shėrben pėrmirėsimit tė efektivitetit tė mekanizmit tė transmisionit si dhe rritjes sė pėrgjegjshmėrisė sė bankės qendrore tė pavarur. Por ai mbetet gjithėsesi njė detyrė e vėsht...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 21.10.2005
Nė kėtė material bėhet njė parashtrim i disa kritereve teorike dhe praktike, ekonomike dhe statistikore, mbi efektshmėrinė e matjes dhe tė pėrdorimit tė inflacionit bazė nga bankat qendrore dhe nė veēanti nga Banka e Shqipėrisė, sugjerohet metoda optimale e llogaritjes sė tij nė ...
Publikuar nga Evelina Celiku nė 01.10.2005
Transparenca ėshtė bėrė njė nga shtyllat institucionale mė tė rėndėsishėm tė politikės monetare, sė cilės Banka e Shqipėrisė i ka kushtuar njė vėmendje gjithmonė nė rritje. Ky material synon tė japė njė matje sasiore tė transparencės sė Bankės sė Shqipėrisė, duke e krahasuar atė ...
Publikuar nga Sofika Note nė 01.06.2005

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.