.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2006


Ky studim analizon zhvillimin dhe shpėndarjen e investimit tė huaj direkt nė vendet e Evropės Juglindore krahasuar me ato tė Evropės Qendrore, duke u fokusuar nė mėnyrė tė veēantė nė rastin e Shqipėrisė. Investimet e huaja konsiderohen tė kenė luajtur ...
Publikuar nga Endrita Xhaferaj nė 14.11.2006
Ky dorėshkrim paraqet njė analizė tė faktorėve tė jashtėm, qė lidhen me ndryshimin e regjimit tė politikave, nga zhvillimi i tregjeve financiare, tek marrėdhėniet e Bankės sė Shqipėrisė me institucionet e tjera. Ai gjithashtu, parashtron propozimet e bėra pėr rregullimet teknike ...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 29.09.2006
Nė kėtė studim ne ndėrtojmė njė metodologji pėr tė matur zėvendėsimin e monedhės nė ekonominė shqiptare, duke pėrdorur depozitat nė valutė tė huaj dhe njė vlerėsim tė parasė sė huaj nė qarkullim. Nga rezultatet e pėrftuara vėrejmė njė prirje rritėse tė zėvendėsimit tė monedhės gj...
Publikuar nga Elvira Sojli nė 26.04.2006
Kursi real efektiv i kėmbimit (REER) ėshtė vlera e jashtme e monedhės sė njė vendi kundrejt monedhave tė partnerėve tė tij mė tė rėndėsishėm, dhe ėshtė treguesi mė i pėrdorur pėr matjen e konkurrencės nė tregtinė ndėrkombėtare. Qėllimi i kėtij studimi ėshtė matja e kursit real dh...
Publikuar nga Ilir Vika nė 25.04.2006
Nė mėnyrė qė njė shtet tė mundet tė mbulojė ripagimin e borxhit tė jashtėm, janė tė nevojshme suficite nė bilancin e pagesave. Ky studim pėrqendrohet nė ndėrtimin e modeleve ekonometrike strukturore dhe jostrukturore, pėr tė gjithė zėrat e bilancit tė pagesave. Nga projeksionet e...
Publikuar nga Elvira Sojli, Diana Shtylla nė 10.04.2006

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.