.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2009


Ky ėshtė njė botimi ri qė do tė publikohet nga Banka e Shqipėrisė, dedikuar kryesisht njerėzve qė merren me kėrkimin shkencor, brenda dhe jashtė Bankės por edhe tė gjithė atyre qė nė punėn e pėrditshme, u intereson kjo fushė. Nėpėrmjet tij synojmė tė njohim tė gjithė tė interesua...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 14.09.2009
Ky ėshtė njė botimi ri qė do tė publikohet nga Banka e Shqipėrisė, dedikuar kryesisht njerėzve qė merren me kėrkimin shkencor, brenda dhe jashtė Bankės por edhe tė gjithė atyre qė nė punėn e pėrditshme, u intereson kjo fushė. Nėpėrmjet tij synojmė tė njohim tė gjithė tė interesua...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 09.09.2009
Qėllimi i kėtij materiali ėshtė matja e produktit potencial dhe e hendekut tė prodhimit nė Shqipėri gjatė periudhės 1996-2006. Produkti potencial matet duke pėrdorur metodėn e regresionit linear, tė filtrit Hodrick Prescott dhe tė funksionit tė prodhimit. Rezultatet e tė tri meto...
Publikuar nga Vasilika Kota nė 26.08.2009
Libri qė po ju sjellim sot pėrmban njė seri referatesh tė njė grupi ekspertėsh tė njohur, vendas dhe tė huaj, tė prezantuara nė Konferencėn VII tė Bankės sė Shqipėrisė tė titulluar "Strategjitė e politikės monetare pėr ekonomitė e vogla", e cila u zhvillua nė Tiranė, mė 6-7 dhjet...
Publikuar nga Ardian Fullani nė 13.07.2009
Gjatė 15 viteve tė fundit, llogaria korente e Shqipėrisė ka kaluar nė deficite tė cilat nė shumicėn e rasteve kanė shkuar pėrtej 5 pėr qind tė PBB-sė, njė nivel qėndrueshmėrie i pranuar gjerėsisht. Ky studim trajton aftėsitė e qėndrueshmėrisė sė deficitit tė llogarisė korente, du...
Publikuar nga Altin Ta nku, Evis Ruēaj, Argita Frashėri nė 11.06.2009
Ky material studimi analizon lidhjen ndėrmjet kursit tė kėmbimit dhe inflacionit nė Shqipėri. Qėllimi i parė ėshtė tė shqyrtohet ndikimi i ndryshimeve tė kursit tė kėmbimit nė ēmimet e konsumatorit vendas dhe sė dyti, tė hidhet dritė mbi rėndėsinė e lėvizjeve tė monedhės nė drejt...
Publikuar nga Altin Tanku, Ilir Vika, Marian Gjermeni nė 13.05.2009
Ky material synon tė verifikojė praninė e efektit Balassa – Samuelson si dhe ta masė atė nė rastin e ekonomisė shqiptare, gjatė periudhės 1998-2006. Eksplorimi i efektit Balassa-Samuelson, pėrbėn njė aspekt tė rėndėsishėm pėr politikėn monetare tė ndjekur nga bankat qendror...
Publikuar nga Evelina Ēeliku, Rajna Hoxholli nė 13.05.2009
Ky studim kontribuon me gjetjen e evidencave empirike mbi kanalin e kredisė bankare tė politikės monetare nė Shqipėri duke pėrdorur tė dhėnat individuale tė 12 bankave kryesore. Nė veēanti, synohet tė studiohet nėse ecuria e kredisė bankare ndaj sektorit privat mund tė shpjegohet...
Publikuar nga Ilir Vika nė 13.05.2009
Tė dhėnat dhe statistikat ekonomike janė elemente themelore pėr kryerjen e analizave tė suksesshme ekonomike dhe pėr formulimin e politikave ekonomike, si nga sektori publik ashtu dhe nga ai privat. Nė fakt, tė dhėnat dhe statistikat ekonomike i pėrmbushin tė gjitha kėrkesat pėr ...
Publikuar nga Risan Shllaku nė 19.03.2009
Nė kėtė material vlerėsohet masa dhe shpejtėsia e pėrēimit tė lėvizjeve tė kursit tė kėmbimit nė ēmimet e konsumit nė Shqipėri, me anė tė modeleve me vektorė autoregresivė, VAR . Rezultatet tregojnė se, nė pėrgjithėsi, pėr periudhėn 1996-2006, pėrēimi i kursit tė kėmbimit nė ēmim...
Publikuar nga Klodiana Istrefi, Valentina Semi nė 19.03.2009

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.