.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2010


Produkti i Brendshėm Bruto tremujor nė Shqipėri publikohet rreth 12 javė (tre muaj) pas mbarimit tė tremujorit referues. Gjatė periudhės “sė pritjes” ėshtė e nevojshme tė vlerėsohet kėrkesa dhe prodhimi i brendshėm pėr tė pasur njė vendimmarrje tė mirinformuar dhe pol...
Publikuar nga Armela Mancellari nė 25.11.2010
Janar - Qershor 2010...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 10.09.2010
Studimi i eficiencės sė sistemit bankar ka qenė pėrherė njė ēėshtje e diskutuar dhe me interes. K y material trajton marzhin neto tė interesave si njė matės i eficiencės sė bankave qė operojnė nė sistemin bankar shqiptar dhe fokusi kryesor ėshtė nė identifikimin e faktorėve qė nd...
Publikuar nga Irini Kalluci nė 16.07.2010
Ky punim ėshtė vazhdimi i njė materiali paraardhės tė titulluar “Modeli makroekonometrik pėr Shqipėrinė”. Qėllimi i tij ėshtė prezantimi i ecurisė sė makromodelit gjatė vitit 2007. Aktualisht, modeli ėshtė i pasuruar me anėn e ofertės sė ekonomisė dhe sektorin fiskal,...
Publikuar nga Vasilika Kota, Elona Dushku nė 15.07.2010
Politika monetare nė Bankėn e Shqipėrisė ka evoluar drejt njė pėrqasjeje nė linjė me strukturat bashkėkohore, qė plotėsojnė pjesėn mė tė madhe tė elementeve qė promovojnė eficiencėn dhe efikasitetin. Nė kėtė material, ne bėjmė njė pėrpjekje pėr tė paraqitur nė vija tė pėrgjithshm...
Publikuar nga Gramoz Kolasi, Bledar Hoda, Sofika Note nė 15.07.2010
Ky material investigon lidhjen shkak-pasojė midis zhvillimit financiar dhe rritjes ekonomike pėr rastin e Shqipėrisė, duke pėrdorur testin e Granger-causality pėr pesė tregues tė ndryshėm tė zhvillimit financiar. Kėshtu, pėr seritė qė nuk janė as stacionare, as tė kointegruara ės...
Publikuar nga Elona Dushku nė 15.07.2010
Nė kėtė material autorė janė pėrpjekur qė tė zbatojnė disa teknika tė kuantifikimit tė pėrgjigjeve tė mbledhura nėpėrmjet vrojtimit tė besimit tė konsumatorit, qė kryhet nga Banka e Shqipėrisė. Nė tė njėjtėn kohė bėhen disa pėrpjekje pėr tė kuptuar mė mirė natyrėn e pritjeve tė k...
Publikuar nga Gent Hashorva, Elona Bollano, Elvana Troqe nė 15.07.2010
Ky studim ritrajton mekanizmin e transmetimit monetar nė Shqipėri, duke bėrė njė pėrmbledhje tė gjetjeve tė studimeve tė mėparshme dhe duke dhėnė dėshmi tė reja bazuar nė njė vlerėsim SVAR. Ne kemi shqyrtuar efektin e kanaleve tė transmetimit monetar mbi prodhimin agregat dhe mbi...
Publikuar nga Gramoz Kolasi, Hilda Shijaku, Diana Shtylla nė 15.07.2010
Modelet e parashikimit tė PBB-sė tremujore, tė trajtuara nė kėtė material, kanė pėr qėllim tė vlerėsojnė prirjen e saj pėr Shqipėrinė nė terma afatshkurtėr. Kohėvonesat deri nė publikimin e PBB-sė tremujore, bėjnė tė domosdoshėm procesin e vlerėsimit paraprak tė kėtij treguesi. S...
Publikuar nga Evelina Ēeliku, Ermelinda Kristo, Merita Boka nė 15.07.2010
Informacion rreth kėrkimit shkencor nė Bankėn e Shqipėrisė pėr periudhėn korrik-dhjetor 2009....
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 17.06.2010

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.