.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2011


Periudha janar-qershor 2011...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 05.10.2011
Politikat fiskale janė pėrcaktuese tė rėndėsishme tė zhvillimeve ekonomike. Shpesh, vendimet e qeverisė mbi shpenzimet dhe taksimin luajnė rol tė veēantė pėr pėrshpejtimin apo ngadalėsimin e rritjes ekonomike. Krizat e fundit ekonomike dhe financiare ritheksuan rėndėsinė e stimuj...
Publikuar nga Armela Manēellari nė 25.08.2011
Nė kėtė material diskutimi autorėt kanė paraqitur njė model tė vogėl strukturor pėr ekonominė shqiptare dhe e kanė vlerėsuar atė duke pėrdorur teknikėn Bayesian. Modeli shpjegon mė sė miri lidhjet kryesore tė njė ekonomije tė vogėl e tė hapur, me njė regjim tė luhatshėm tė kursit...
Publikuar nga Elona Dushku Vasilika Kota nė 25.08.2011
Shqipėria ka adoptuar regjimin fleksibėl tė kursit tė kėmbimit qė nė fillim tė tranzicionit, jo vetėm thjesht prej rezervave tė kufizuara ndėrkombėtare tė saj, por gjithashtu pėr tė shmangur korrigjimet e kushtueshme tė shmangieve tė kursit nga nivelet “ekuilibėr”, si...
Publikuar nga Ilir Vika, Erion Luēi nė 25.08.2011
Indeksi i Kushteve Monetare (IKM) ėshtė paraqitur fillimisht nga Banka e Kanadasė [Freedman (1995)] dhe mė pas ka filluar tė pėrdoret nga shumė banka tė tjera dhe institucione ndėrkombėtare, si njė mekanizėm pėr tė interpretuar drejtimin e politikės monetare dhe efektet qė ajo ka...
Publikuar nga Oriela Kodra nė 12.07.2011
Qėllimi i kėtij materiali studimi ėshtė tė vlerėsojė persistencėn e inflacionit nė Shqipėri, gjatė periudhės 1993-1998. Ne zbatojmė metodėn me mesatare konstante dhe tė ndryshueshme nė varėsi tė kohės pėr inflacionin bazė dhe atė total, dhe gjithashtu testojmė nėse ka ndryshime s...
Publikuar nga Vasilika Kota nė 12.07.2011
Industria bankare pėrbėn segmentin mė tė rėndėsishėm tė sistemit financiar shqiptar dhe si i tillė kėrkon njė vėmendje mė tė madhe kur bėhet fjalė pėr analizat financiare tė tij. Ky material trajton teorikisht dhe analitikisht, tregues tė rrezikut dhe kthimit, si dhe pėr herė tė ...
Publikuar nga Irini Kalluci nė 12.07.2011
Ky libėr u botua pėr tė njohur publikun e gjerė me punimet e takimit tė katėrt rajonal “Kėrkimet ekonomike nė Evropėn juglindore”, tė zhvilluar nga Banka e Shqipėrisė nė 18 dhe 19 nėntor, 2010. Ai pėrmban njė pėrmbledhje materialesh diskutimi, tė cilat vendosin theks...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 06.07.2011
Studimi synon tė ekzaminojė eficiencėn dhe profilin konkurrues tė ekonomisė shqiptare, bazuar tek treguesit e produktivitetit tė punės (PP) dhe kostove tė punės pėr njėsi tė prodhuar (KPNj). Kėta tregues janė llogaritur nė pėrputhje me praktikat mė tė mira statistikore, tė trajtu...
Publikuar nga Evelina Ēeliku, Iris Metani nė 07.06.2011
Korrik-Dhjetor 2010...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 15.02.2011

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.