.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2013

 


Studimi analizon ecurinė e procesit parashikues tė inflacionit dhe tė rolit tė tij nė vendimmarrjen e politikės monetare tė Bankės sė Shqipėrisė gjatė periudhės 2011-2012. Nė material evidentohen sfidat kryesore me tė cilat pėrballet projeksioni, duke u fokusuar nė inflacionin e ...
Publikuar nga Evelina Celiku, Genti Hashorva nė 04.12.2013
Ky studim ėshtė i bazuar nė literaturėn e filluar nga Frankel dhe Romer (1999) pėr pėrdorimin e instrumenteve pėr parashikimin e tregtisė dhe pėr tė analizuar efektin e saj nė rritjen ekonomike. Studimi pėrdor tė dhėna nė formatin panel pėr kontroll mė tė mirė tė karakteristikave...
Publikuar nga Publikuar nga Endrit Yzeiraj nė 19.11.2013
Periudha janar-qershor 2013...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 17.09.2013
Ky material hulumton sjelljen e politikės fiskale dhe tė kurbės sė yield-eve nė Shqipėri pėr periudhėn 1999T1:2012T2, duke pėrdorur funksionet e reagimit ndaj impulseve dhe dekompozimet e variancės, tė pėrftuara nga modeli i Vektorit Autoregresiv....
Publikuar nga Esida Abazaj nė 16.07.2013
Ky material analizon praktikat e qeverisjes sė korporatave dhe kuadrin e saj ligjor nė sistemin bankar shqiptar. Kohėt e fundit, janė rishfaqur ēėshtjet e “hendekut” midis rregullimit bankar dhe qeverisjes sė korporatave, tė nxjerra nė pah nga kriza financiare globale...
Publikuar nga Roden Pajaj, Rezart Ferzaj nė 04.07.2013
Ky material synon tė shėrbejė si njė pikėnisje drejt ndjekjes sė njė mėnyre alternative pėr analizimin dhe monitorimin e pozicionit fiskal nė vend. Pėrqasja e ndjekur pėr vlerėsimin e pozicionit fiskal nė Shqipėri pėrgjithėsisht i referohet treguesve buxhetorė tė shprehur nė vler...
Publikuar nga Anjeza Gazidede nė 26.06.2013
Ky material diskutimi analizon efektet e politikės fiskale nė rritjen ekonomike tė njė vendi tė vogėl tė hapur nė zhvillim, Shqipėrisė, duke pėrdorur njė model endogjen tė rritjes ekonomike sipas Metodės sė Pėrgjithshme tė Momenteve (GMM). Rezultatet e arritura tregojnė se politi...
Publikuar nga Gerti Shijaku, Arlind Gjokuta nė 06.05.2013
Kriza e fundit financiare reflektoi nevojėn pėr tė kuptuar siē duhet, pėr tė matur dhe mundėsisht pėr tė projektuar ngjarjet sistemime tė cilat kanė njė probabilitet tė lartė tė ndėrpresin funksionimin normal tė tregjeve financiare, duke u reflektuar mė tej nė rritjen ekonomike. ...
Publikuar nga Vasilika Kota, Arisa Saqe nė 06.05.2013
Nė kuadrin e vlerėsimit tė pėrdorimit tė instrumenteve tė pagesave, nė periudhėn shkurt – mars 2012, ėshtė kryer njė anketim me 200 individė dhe janė analizuar pėrgjigjet e tyre. Anketimi ėshtė krye nė zonėn Tiranė – Durrės ku ėshtė dhe pėrqendrimi kryesor i popullsis...
Publikuar nga Kliti Ceca, Alban Pllaha, Valentina Semi nė 06.05.2013
Nė kuadrin e vlerėsimit tė pėrdorimit tė instrumenteve tė pagesave, nė periudhėn shkurt – mars 2012, ėshtė kryer njė anketim me 400 biznese dhe janė analizuar pėrgjigjet e tyre. Anketimi ėshtė kryer nė zonėn Tiranė – Durrės ku ėshtė dhe pėrqendrimi kryesor i bizneseve...
Publikuar nga Kliti Ceca, Alban Pllaha, Valentina Semi nė 05.05.2013

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.