.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2014


Periudha janar-qershor 2014...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 05.08.2014
Ky material studion dhe propozon metodologjinė e vlerėsimit tė densiteteve si njė alternativė pėr modelimin e ekonomisė si njė grup variablash ekonomikė. Nė kėtė studim, ne paraqesim vlerėsimet e densiteteve pėr variablat ekonomikė nė rastin e njė dimensioni tė vetėm dhe tė atij ...
Publikuar nga Altin Tanku, Kliti Ceca nė 28.04.2014
Kriza e fundit globale nxori nė pah rolin e rėndėsishėm tė bankave dhe institucioneve tė tjera financiare nė transmetimin dhe zmadhimin e goditjeve ekonomiko-financiare. Studimi paraqet njė Model Financiar pėr Shqipėrinė, me pėrmasa mesatare dhe qė ėshtė ende nė fazėn e zhvillimi...
Publikuar nga Elona Dushku, Vasilika Kota nė 24.02.2014
Elasticitetet e tė ardhurave dhe ēmimeve janė faktorė pėrcaktues tė madhėsisė sė transmetimit tė aktivitetit real ndėrmjet partnerėve tregtarė. Ngadalėsimi i aktivitetit ekonomik nė ekonomitė e zhvilluara gjatė viteve tė fundit ėshtė kthyer nė njė shqetėsim pėr normėn e rritjes n...
Publikuar nga Bledar Hoda nė 21.02.2014
Ky studim vlerėson ndikimin e kursit tė kėmbimit nė flukset tregtare dypalėshe ndėrmjet Shqipėrisė dhe partnerėve kryesorė tregtarė, pėrkatėsisht: Eurozona, Italia, Greqia, Gjermaia, Kosova dhe Turqia. Materiali synon tė evidentojė ekzistencėn e fenomenit tė “kurbės –...
Publikuar nga Alban Pllaha nė 14.02.2014
Periudha korrik-dhjetor 2013...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 10.02.2014
Nė krijimin dhe pėrshtatjen e programeve edukuese, rol tė rėndėsishėm luan edhe identifikimi i mangėsive dhe gjetja e mėnyrave tė duhura pėr njė pėrqasje sa mė eficiente ndaj nevojave reale tė publikut. Pėr herė tė parė nė vendin tonė, kėtė informacion e ofrojnė tė dhėnat e marra...
Publikuar nga Kliti Ceca, Arlinda Koleniēo, Egnis Isaku, Borana Haxhimusaj nė 24.01.2014
Ky material diskutimi pėrqendrohet te identifikimi dhe vlerėsimin i pėrcaktuesve afatgjatė tė kredisė pėr sektorit privat nė rastin e Shqipėrisė, duke pėrdorur metodėn e Mekanizmit tė Korrigjimit tė Vektorit tė Gabimit, bazuar nė treguesit e kėrkesės dhe ofertės. Vlerėsimet trego...
Publikuar nga Gerti Shijaku, Irini Kalluci nė 07.01.2014
Nė datėn 26 tetor 2012, Banka e Shqipėrisė organizoi Konferencėn e 10-tė Ndėrkombėtare me temė “Politika monetare nga e shkuara nė tė ardhmen”, e cila kėtė vit pėrkoi me festimin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Fjala e hapjes u mbajt nga Guvernatori i Bank...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 02.01.2014

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.