.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit, Seria 2015 - 2016


Nė vendet me regjim tė lirė tė kursit tė kėmbimit, bankat qendrore ndėrhyjnė pėrgjithėsisht pėr tė kontrolluar luhatshmėritė e tregut ose pėr tė frenuar tejkalimet e kursit tė kėmbimit, por jo pėr tė influencuar tendencat e tij. Ato ndėrhyjnė gjithashtu pėr tė ruajtur njė nivel t...
Publikuar nga Ilir Vika nė 29.12.2016
Ky material ka pėr qėllim tė identifikojė nėse karakteristikat socio – demografike tė tilla si: niveli i shkollimit, numri i anėtarėve tė familjes, mosha, gjinia, statusi i punėsimit dhe niveli i tė ardhurave luajnė rol nė mėnyrėn e realizimit tė pagesave nga konsumatorėt s...
Publikuar nga Alban Pllaha, Kliti Ceca, Valentina Semi nė 27.12.2016
Rėndėsia e pritjeve tė inflacionit pėr politikėn monetare kėrkon analizėn e natyrės sė tyre: racionale apo adaptive? Kjo ėshtė thelbėsore, veēanėrisht nė regjimin e inflacionit tė shėnjestruar zbatuar nė vitet e fundit nė Bankėn e Shqipėrisė (BSH). Kjo analizė ėshtė realizuar mbi...
Publikuar nga Merita Boka, Evelina Ēeliku, Gent Hashorva nė 07.12.2016
Makromodeli MEAM ėshtė pėrdorur kryesisht pėr tė analizuar skenarė tė ndryshėm tė rrezikut nė ekonominė shqiptare, por edhe pėr gjenerimin e projeksioneve tė treguesve kryesorė makroekonomikė si inflacioni, komponentėt e produktit tė brendshėm bruto, tregu i punės etj. Aktualisht...
Publikuar nga Ilir Vika, Lorena Skufi, Enian Ēela, Esida Abazaj nė 24.11.2016
Nė njė sfidė tė vazhdueshme pėr pėrshpejtimin e ritmit tė rritjes, ekonomitė e Evropės Juglindore duhet tė eksplorojnė potencialin e tė gjitha kanaleve ekonomike kontribuuese nė kėtė proces. Ndėrkohė, studime tė mėparshme nuk gjejnė njė lidhje domethėnėse mes zhvillimit financiar...
Publikuar nga Arlind Rama nė 21.11.2016
Nė datėn 30 tetor 2015, Banka e Shqipėrisė nė bashkėpunim me Qendrėn e Studimeve tė Evropės Juglindore tė Universitetit tė Oksfordit organizoi konferencėn e saj vjetore me temė: “A i ndryshojnė krizat themelet ekonomike nė vendet e Evropės Juglindore?”. Nė kėtė konfe...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 20.10.2016
Duke pėrfshirė pėr tė parėn herė variablat makroekonomikė nė analizėn empirike me tė dhėna panel pėr bankat tregtare, ky punim synon tė hedhė dritė mbi pėrcaktuesit e marzhit neto tė interesave nė sektorin bankar shqiptar. I konsideruar gjerėsisht si njė tregues i mirė i nivelit ...
Publikuar nga Meri Papavangjeli, Eralda Leka nė 19.10.2016
Fokusi kryesor i kėtij materiali ėshtė vlerėsimi i funksionit tė kėrkesės pėr para dhe tė shpejtėsisė sė qarkullimit tė parasė sė gjerė, M3, nė afatin e mesėm dhe tė gjatė, duke pasur parasysh rolin e saj si njė shtyllė e dytė e rėndėsishme pėr politikėn monetare tė Bankės sė Shq...
Publikuar nga Gerti Shijaku nė 18.10.2016
Rritja e kreditimit nė valutė nė shumė vende tė Evropės Qendrore dhe Juglindore ka ndikuar nė rritjen e analizave dhe materialeve kėrkimore nė kėtė drejtim. Ashtu si edhe nė vendet e tjera tė rajonit, edhe nė Shqipėri, studimi i pėrcaktuesve kryesorė ndaj kreditimit nė valutė ėsh...
Publikuar nga Gerti Shijaku nė 18.10.2016
Periudha janar-qershor 2016...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 16.08.2016

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.