.logoal_copy_1.
   
 

MATERIALET STUDIMORE

Materialet studimore pėrfshijnė studime, analiza kėrkimore mbi ēėshtje tė ndryshme, tė cilat prekin aspekte teorike dhe praktike me rėndėsi pėr zhvillimet ekonomike, pėr jetėn aktuale financiare tė vendit dhe pritjeve pėr zhvillim. Ato pėrgatiten nga punonjėsit e Bankės sė Shqipėrisė, pikėpamjet e tė cilėve nuk janė domosdoshmėrisht ato tė Bankės sė Shqipėrisė.

 

Materialet studimore- Seria 2015 - 2016


Si njė ekonomi e vogėl e hapur, mendohet se Shqipėria ėshtė objekt i trysnive tė huaja inflacioniste. Shkalla gjithmonė e mė e lartė e hapjes dhe e shkėmbimeve tregtare mbėshtet kėtė pretendim me inflacionin e importuar qė ndikon inflacionin e pėrgjithshėm kombėtar. Ky material d...
Publikuar nga Lorena Skufi, Enian Ēela nė 17.10.2017
Periudha janar - qershor 2017...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 25.07.2017
Ky material vlerėson normėn optimale tė nivelit tė rezervave valutore nė Shqipėri bazuar nė modelin e propozuar nga Gonēalves, (2007). Modeli bazohet nė njė numėr tė caktuar tė treguesve kryesorė makroekonomikė dhe atyre tė frymėzuar nga kriza, tė cilėt nuk janė marrė nė konsider...
Publikuar nga Elona Dushku, Gerti Shijaku nė 08.06.2017
Kriza financiare globale e vitit 2008, theksoi rolin kyē qė ka tregu i banesave pėr ekonominė. Nė veēanti, mbas krizės, nė studimet akademike i ėshtė kushtuar mė shumė vėmendje vlerėsimit sa mė tė plotė tė faktorėve pėrcaktues tė ēmimeve tė banesave. Ky studim, nėpėrmjet metodės ...
Publikuar nga Erjona Suljoti nė 05.06.2017
Pas krizės financiare globale, kredia nė vendet e Evropės Qendrore dhe Juglindore ėshtė ngadalėsuar ndjeshėm, nė disa raste edhe ėshtė kontraktuar, duke ēuar nė rėnie tė ndėrmjetėsimit financiar dhe ecuri tė dobėt ekonomike. Ky punim ka pėr qėllim tė vlerėsojė nga ana empirike fa...
Publikuar nga Sofika Note, Erjona Suljoti nė 26.05.2017
Periudha korrik - dhjetor 2016...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 15.02.2017

Botime tė tjera kėrkimore:

Botime tė kaluara:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.