.logoal_copy_1.
   
 

Materialet studimore - Seria 2017


Ky material ka nė fokus vlerėsimin e tipareve tė kthimit tė raportit tė borxhit ndaj PBB-sė drejt mesatares historike nė afatin e gjatė pėr periudhėn 2000–2011. Punimi shqyrton kushtin e aftėsisė sė shlyerjes nėpėrmjet teknikave tė testit tė rrėnjės njėsi dhe vlerėson funks...
Publikuar nga Gerti Shijaku nė 29.12.2017
Ky studim ka si qėllim kryesor tė analizojė flukset e kapitalit tė huaj bazuar nė konceptin e episodeve tė ‘ndalimit tė papritur’. Sė pari, autori ndėrton njė tregues tė ndalimit tė papritur (tregues binar) pėr tė analizuar lėvizjet nė flukset e kapitalit tė huaj. Sė ...
Publikuar nga Gerti Shijaku nė 27.12.2017
Nė datėn 27 tetor 2016, Banka e Shqipėrisė, nė bashkėpunim me Qendrėn e Studimeve tė Evropės Juglindore tė Universitetit tė Oksfordit, zhvillon konferencėn e saj vjetore me temė: Harmonizimi i politikės monetare me stabilitetin financiar – objektivat, pėrgjigjet dhe ndėrvep...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 10.11.2017
Si njė ekonomi e vogėl e hapur, mendohet se Shqipėria ėshtė objekt i trysnive tė huaja inflacioniste. Shkalla gjithmonė e mė e lartė e hapjes dhe e shkėmbimeve tregtare mbėshtet kėtė pretendim me inflacionin e importuar qė ndikon inflacionin e pėrgjithshėm kombėtar. Ky material d...
Publikuar nga Lorena Skufi, Enian Ēela nė 17.10.2017
Periudha janar - qershor 2017...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 25.07.2017
Ky material vlerėson normėn optimale tė nivelit tė rezervave valutore nė Shqipėri bazuar nė modelin e propozuar nga Gonēalves, (2007). Modeli bazohet nė njė numėr tė caktuar tė treguesve kryesorė makroekonomikė dhe atyre tė frymėzuar nga kriza, tė cilėt nuk janė marrė nė konsider...
Publikuar nga Elona Dushku, Gerti Shijaku nė 08.06.2017
Kriza financiare globale e vitit 2008, theksoi rolin kyē qė ka tregu i banesave pėr ekonominė. Nė veēanti, mbas krizės, nė studimet akademike i ėshtė kushtuar mė shumė vėmendje vlerėsimit sa mė tė plotė tė faktorėve pėrcaktues tė ēmimeve tė banesave. Ky studim, nėpėrmjet metodės ...
Publikuar nga Erjona Suljoti nė 05.06.2017
Pas krizės financiare globale, kredia nė vendet e Evropės Qendrore dhe Juglindore ėshtė ngadalėsuar ndjeshėm, nė disa raste edhe ėshtė kontraktuar, duke ēuar nė rėnie tė ndėrmjetėsimit financiar dhe ecuri tė dobėt ekonomike. Ky punim ka pėr qėllim tė vlerėsojė nga ana empirike fa...
Publikuar nga Sofika Note, Erjona Suljoti nė 26.05.2017
Periudha korrik - dhjetor 2016...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 15.02.2017

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.