.logoal_copy_1.
   
 

MISIONI DHE POLITIKA TĖ MBIKĖQYRJES BANKARE

Funksioni i mbikėqyrjes bankare ushtrohet nga Banka e Shqipėrisė, si bankė qendrore, nė bazė tė ligjit "Pėr Bankėn e Shqipėrisė" nr. 8269, datė 23.12.1997 dhe tė ligjit " Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė" nr. 8365, datė 02.07.1998.

 

Misioni i mbikėqyrjes bankare ėshtė ushtrimi i njė mbikėqyrjeje tė kujdesshme, tė vazhdueshme dhe nė mėnyrė tė pavarur, ndaj tė gjitha institucioneve financiare tė licencuara prej Bankės sė Shqipėrisė, nė mėnyrė qė tė garantohet mbarėvajtja e biznesit tė tyre. Mbikėqyrja bankare ka nje rol identifikues dhe parandalues tė problemeve qė mund tė shfaqen nė institucionet qė licencohen nga Banka e Shqipėrisė, nė mėnyrė qė, nė varėsi tė institucioneve qė preken, kėto probleme tė mos shndėrrohen nė njė kėrcėnim potencial pėr qėndrueshmėrinė e sistemit financiar dhe veēanėrisht tė atij bankar. Nėse kjo do tė ndodhte, pėrveē tė tjerash, do tė cėnohej imazhi dhe reputacioni publik i kėtyre institucioneve dhe i Bankės sė Shqipėrisė, me pasoja negative pėr shėndetin dhe rritjen nė tėrėsi tė ekonomisė shqiptare.


Dokumenti "Pėr misionin e Mbikėqyrjes"

Dokumenti " Politika e Mbikėqyrjes"

Dokumenti "Politika e licencimit tė subjekteve bankare"

Pėr mė shumė...

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.