.logoal_copy_1.
   
 

Mbikėqyrja

.mbikėqyrja-bankare.

Banka e Shqipėrisė ka tė drejtėn ekskluzive tė licencojė ose revokojė licencėn pėr ushtrimin e veprimtarisė bankare, si dhe  rregullon e mbikėqyr bankat tregtare qė zhvillojnė aktivitet nė Shqipėri. Gjithashtu, ajo i kryen kėto funksione edhe pėr institucionet financiare jobanka, si institucionet e mikrofinancės, zyrat e kėmbimit valutor etj.

Si rregullator, Banka e Shqipėrisė nxjerrė akte nėnligjore si vendime, rregullore, udhėzime dhe urdhra, tė detyrueshme pėr t'u zbatuar nga tė gjitha subjektet nė varėsi, me qėllim sigurimin e stabilitetit bankar.

Si mbikėqyrės, Banka e Shqipėrisė ndjek, shqyrton dhe monitoron aktivitetin e kėtyre subjekteve, pėr tė siguruar qė ato tė jenė tė sigurta dhe qė veprojnė nė pėrputhje me ligjet dhe me rregullat nė fuqi.

Njė tjetėr mėnyrė se si Banka e Shqipėrisė ndihmon nė krijimin e njė sistemi bankar tė shėndoshė, ėshtė funksioni i saj si "huadhėnės i fundit nė radhė". Kėshtu, kur njė bankė apo njė institucion financiar ka mungesė tė pėrkohshme likuiditeti, mund tė kėrkojė hua nga Banka e Shqipėrisė, kur nuk mundet tė sigurojė hua nga bankat e tjera.

Pėr mė shumė

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.