.logoal_copy_1.
   
 

Metodika e Statistikave Monetare dhe Financiare

"Metodika e Statistikave Monetare dhe Financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003" ka pėr qėllim tė pėrshkruajė konceptet, parimet dhe standardet pėr hartimin dhe leximin e statistikave monetare dhe financiare. Kėto statistika pėrbėhen nga njė grup pasqyrash tė cilat kanė pėr qėllim tė tregojnė marrėdhėniet e sistemit bankar dhe financiar vendas me ekonominė e brendshme dhe me pjesėn tjetėr tė botės.

Si standard nė hartimin e kėsaj metodike ka shėrbyer "Manuali mbi Statistikat Monetare dhe Financiare" i Fondit Monetar Ndėrkombėtar, edicioni i vitit 2000, e pėr rrjedhojė ajo shėrben njėkohėsisht pėr leximin dhe pėr krahasimin e tė dhėnave tė statistikave monetare dhe financiare nė mbarė botėn.

Metodika e Statistikave Monetare dhe Financiare, Banka e Shqipėrisė - Korrik 2003.

Statistikat monetare dhe financiare:

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.