.logoal_copy_1.
   
 

Monedha tė qarkullimit - Emetime tė viteve 1995, 1996 dhe 2000

 

 

 

Prerja 100 Lekė, emetim i vitit 2000

   

Vlera: 100 Lekė
Pesha: 6.700 gr
Diametri: 24.75 mm
Materiali: pjesa e jashtme pėrzierje bakėr-nikel / pjesa e brendshme pėrzierje bakėr-alumin-nikel
Ngjyra: rrethi i bardhė, mesi i verdhė
Forma: e dhėmbėzuar
Hedhur nė qarkullim: 01.09.2000

 

 

 

 

Para: Vlera nominale dhe degė nė formė kurore

Mbrapa: Nė hark sipėr "Republika e Shqipėrisė" dhe nė hark poshtė “Teuta, mbretėresha ilire”, nė qendėr mbretėreshėn ilire Teuta dhe poshtė saj vitin e shtypjes sė monedhės.

 

  .shko_lart.

 

Prerja 50 Lekė, emetim i viteve 1996 dhe 2000

   

Vlera: 50 Lekė
Pesha: 5.500 gr
Diametri: 24.25 mm
Materiali: pėrzierje bakėr-nikel
Ngjyra: e bardhė
Forma: e dhėmbėzuar
Hedhur nė qarkullim: 01.01.1997 / 01.01.2001.

 

 

 

 


 

Para: Vlera nominale dhe degė nė formė kurore

Mbrapa: Nė hark sipėr "Republika e Shqipėrisė" dhe nė hark poshtė vitin e shtypjes tė monedhės, nė qendėr mbretin ilir Gent. .shko_lart.

 

 

 

Prerja 50 Lekė, emetim i vitit 2003

    Vlera: 50 Lekė
Pesha: 5.500 gr
Diametri: 24.25 mm
Materiali: pėrzierje bakėr-nikel
Ngjyra: e bardhė
Forma: e dhėmbėzuar
Tirazhi: 200.000 copė
Hedhur nė qarkullim: nė datėn 01.08.2004

 

 

 

 


 

 

Para: Vlera nominale, e ndarė me njė vijė horizontale dhe nė hark sipėr "Antikiteti shqiptar".

Mbrapa: Nė hark sipėr "Republika e Shqipėrisė", nė hark poshtė "Antikiteti Shqiptar" dhe nė qendėr tė harkut vitin e shtypjes sė monedhės,  nė qendėr njė helmetė ilire.

.shko_lart.

 

 


Prerja 20 Lekė emetim i viteve 1996 dhe 2000, 2012.

   

Vlera: 20 Lekė
Pesha: 5 gr
Diametri: 22.5 mm
Materiali: pėrzierje bakėr-nikel-alumin / pėrzierje bakėr-nikel-alumin / ēelik i veshur me pėrzierje bakėr-zink
Ngjyra: e verdhė
Forma: e dhėmbėzuar
Hedhur nė qarkullim: 01.01.1997 / 01.01.2001 / 24.06.2013

 

 

 

 


 

 

Para: Vlera nominale dhe  degė nė formė kurore.

Mbrapa: Nė hark sipėr "Republika e Shqipėrisė" dhe nė hark poshtė vitin e shtypjes sė monedhės, nė qendėr anijen liburne dhe poshtė saj njė delfin.

 

.shko_lart.

 

Prerja 10 Lekė, emetim i viteve 1996 dhe 2000, 2009, 2013

lek_10_front

   

Vlera: 10 Lekė
Pesha: 3.600 gr
Diametri: 21.25 mm
Materiali: pėrzierje bakėr-nikel-alumin / pėrzierje bakėr-nikel-alumin / ēelik i veshur me pėrzierje bakėr-zink
Ngjyra: e verdhė
Forma: e dhėmbėzuar
Hedhur nė qarkullim: 01.01.1997 / 01.01.2001 / 26.03.2010/01.12.2014

 

 

 

 


 

 

 

Para: Vlera nominale dhe degė nė formė kurore.

Mbrapa: Nė hark sipėr "Republika e Shqipėrisė" dhe nė hark poshtė vitin e shtypjes sė monedhės, nė qendėr Kalaja e Beratit.

 

.shko_lart.

 

 

Prerja 5 Lekė, emetim i viteve 1995 dhe 2000, 2011 

   

Vlera: 5 Lekė
Pesha: 3.120 gr
Diametri: 20 mm
Materiali: ēelik i veshur me nikel
Ngjyra: e bardhė
Forma: e sheshtė
Hedhur nė qarkullim: 01.01.1997 / 01.01.2001 / 19.11.2012.

 

 

 

 


 

 

Para: Vlera nominale dhe njė degė ulliri anės vlerės.

Mbrapa: Nė hark sipėr "Republika e Shqipėrisė" dhe nė hark poshtė vitin e shtypjes sė monedhės, nė qendėr shqiponjėn e flamurit.

.shko_lart.

 

 

Prerja 1 Lek, emetim i vitit 1996, 2008, 2013

   

Vlera: 1 Lekė
Pesha: 3.00 gr
Diametri: 18 mm
Materiali: pėrzierje bakėr-zink / ēelik i veshur me bakėr
Ngjyra: Bakri
Forma: e sheshtė
Hedhur nė qarkullim: 01.01.1997 / 21.07.2010/01.12.2014

 

 

 

 


 

 

Para: Vlera nominale dhe  degė nė formė kurore.

Mbrapa: Nė hark sipėr "Republika e Shqipėrisė" dhe nė hark poshtė vitin e shtypjes sė monedhės, nė qendėr njė pelikan.  .shko_lart.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.