.logoal_copy_1.
   
 

Motivimi i Projektit dhe Deklarata nga Studiues dhe Guvernatorė tė Bankave Qendrore

 

Pjesa mė e madhe e literaturės sė disponueshme pėr historinė ekonomike merret me vendet e zhvilluara tė Evropės Perėndimore dhe tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Historia monetare dhe financiare e Evropės Juglindore, ende nuk ėshtė e eksploruar nė mėnyrė tė mjaftueshme. Ky vėllim tė dhėnash synon ta mbushė kėtė hendek duke hedhur dritė mbi historinė monetare tė shteteve tė Evropės Juglindore, individualisht dhe si rajon.

Duke krijuar kėtė bazė tė dhėnash tė disponushme pėr njė audiencė mė tė gjerė, SEEMHN shpreson t'i nxisė kėrkuesit tė hulumtojnė mė tej shkencat ekonomike dhe financiare tė vendeve tė Evropės Juglindore.

 - Deklarime nga Studiues 

“...seri statistikore tė tilla si kėto shėrbejnė si skelet pėr tė shkruar Historinė Monetare tė Vendeve tė Evropės Juglindore. Detajimi institucional dhe rrėfimi do ta bėjnė kėtė skelet mė tė plotė.”

Michael D. Bordo, Rutgers University dhe NBER

 

“... kėndvėshtrimi krahasues i vėllimit...e vendos mjaftueshėm theksin te kėrcėnimet kryesore ndaj stabilitetit financiar, duke pėrfshirė rreziqet e besueshmėrisė sė politikės sė “importuar” nėpėrmjet kleēkave tė monedhės, ndėrsa institucionet e politikės mbeten tė brishta dhe disiplina fiskale  e mjegullt.”

Luis A. V. Catćo, Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe Instituti Joint Vienna

 

“Ky vėllim, pikė referimi i serive tė dhėnave dhe historisė monetare [tė Vendeve tė Evropės Juglindore] … do tė shmangė jo vetėm shumė mangėsi sasiore tė hasura deri mė tani nga iniciativa kėrkimore, por edhe shumė paragjykime qė karakterizojė debatet nė lidhje me mundėsinė dhe shkallėn nė tė cilėn kėto ekonomi mund tė konsiderohen si tė lidhura  nė mėnyrė thelbėsore me zhvillimet kryesore Evropiane.”


Nicos Christodoulakis, Universiteti i Athinės pėr Shkencat Ekonomike dhe Biznesin

  

Matthias Morys (Universiteti i York, autor i hyrjes) mirėpret kėtė pėrpjekje tė pėrbashkėt, duke vėnė nė dukje se “…Historia Monetare e Vendeve tė Evropės Juglindore nuk ėshtė mė territor i paeksploruar.” 

 

 - Deklarime tė Guvernatorėve tė bankave qendrore  

“Tė mėsuarit nga pėrvoja e Greqisė dhe krahasimi i saj me pėrvojat e vendeve tė Evropės Juglindore lejon krijimin e njė baze tė dhėnash tė vlefshme historike, qė pasurohet nė mėnyrė tė vazhdueshme me tė dhėna tė reja. Kjo do t’u ofrojė agjentėve ekonomikė dhe politikėbėrėsve informacion tė dobishėm pėr pėrgjigjet dhe rezultatet e politikės. Nė lidhje me kėtė, tė dhėnat sasiore janė instrument i rėndėsishėm.”

Yannis Stournaras, Guvernator i Bankės sė Greqisė

 

“Banka Kombėtare e Bullgarisė beson se Vėllimi do tė shėrbejė si bosht statistikor i serive kohore ekonomike dhe monetare tė vendeve tė Evropės Juglindore. Sė bashku me kėrkimet e kryera tashmė brenda SEEMHN, ai do tė nxisė mė tej studimin e historisė monetare dhe ekonomike, sipas njė perspektive krahasuese pėrtej objektivit tė ngushtė tė rajonit.” 

Ivan Iskrov, Guvernator i Bankės Kombėtare tė Bullgarisė

 

“Interesi i bankės qendrore tė Rumanisė nė programin e SEEMHN  mori shtysė gjithashtu nga bindja se njerėzit do tė jenė gati tė ndėrmarrin rrugė tė reja vetėm pasi ta kenė kuptuar plotėsisht tė kaluarėn.”

Mugur Constantin Isărescu, Guvernator i Bankės Kombėtare tė Rumanisė

 

“Ky libėr ėshtė rezultat i njė dialogu tė gjatė dhe intensiv ndėrmjet studiuesve nga vende tė ndryshme tė rajonit. Le tė shėrbejė gjithashtu si bazė e dobishme dhe stimul pėr kėrkime tė mėtejshme. Banka Qendrore e Austrisė ėshtė nė pritje tė raundit tė ardhshėm tė debateve dhe analizave.”

Ewald Nowotny, Guvernator i Bankės Qendrore tė Austrisė

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.