.logoal_copy_1.
   
 

BANKA E SHQIPĖRISĖ

KABINETI I GUVERNATORIT


NJOFTIM PER SHTYP
Vendimet e Politikės Monetare


Data e publikimit 06.04.2016


Sot, mė 6 prill 2016, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė mori nė shqyrtim dhe miratoi Raportin e Ndėrmjetėm tė Politikės Monetare. Pasi diskutoi mbi zhvillimet mė tė fundit ekonomike e monetare nė vend dhe mbi ecurinė e pritur tė tyre, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė vendosi tė ulė normėn bazė tė interesit me 0.25 pikė pėrqindje, nga niveli 1.75% nė nivelin 1.50%.

Gjithashtu, nė mbledhjen e sotme Kėshilli Mbikėqyrės vendosi qė norma e interesit tė depozitės njėditore nė Bankėn e Shqipėrisė tė jetė nė nivelin 0.25%, dhe norma e interesit tė kredisė njėditore nė Bankėn e Shqipėrisė tė jetė nė nivelin 2.75%.

 

 

back
Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.