.logoal_copy_1.
   
 

BANKA E SHQIPĖRISĖ

KABINETI I GUVERNATORIT


NJOFTIM PER SHTYP
Vendimet e politikės monetare


Data e publikimit 03.08.2016


Sot, mė 3 gusht 2016, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė mori nė shqyrtim dhe miratoi Raportin e Politikės Monetare pėr tremujorin e dytė. Pasi diskutoi mbi zhvillimet mė tė fundit ekonomike e monetare nė vend dhe mbi ecurinė e pritur tė tyre, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė vendosi tė mbajė tė pandryshuar normėn bazė tė interesit nė nivelin 1.25%.

Gjithashtu, nė mbledhjen e sotme Kėshilli Mbikėqyrės vendosi tė mos ndryshojė korridorin e normave tė interesit nė tregun ndėrbankar, tė pėrcaktuar nga norma e interesit tė depozitės njėditore nė nivelin 0.25% dhe norma e interesit tė kredisė njėditore, nė nivelin 2.25%.

 

 

back
Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.