.logoal_copy_1.
   
 

BANKA E SHQIPĖRISĖ

KABINETI I GUVERNATORIT


NJOFTIM PER SHTYP
Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, z. Gent Sejko, merr pjesė nė takimin pėrmbyllės tė vitit tė organizuar nga Shoqata Shqiptare e Bankave


Data e publikimit 15.12.2016


Nė datė 14 dhjetor 2016, Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, z. Gent Sejko, mori pjesė nė aktivitetin e organizuar nga Shoqata Shqiptare e Bankave me rastin e festave tė fundvitit sė bashku me tė gjithė drejtuesit e institucioneve kryesore tė sistemit financiar tė vendit.

Gjatė fjalės sė tij pėrshėndetėse tė mbajtur me kėtė rast, Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, z. Gent Sejko prezantoi shkurtimisht zhvillimet e ekonomisė botėrore, ato tė ekonomisė sonė, si dhe ecurinė e sistemit bankar sė bashku me sfidat me tė cilat ėshtė pėrballur gjatė vitit 2016.

_dsc4670 - 350

Guvernatori Sejko u shpreh se gjatė vitit 2016, sektori bankar ka vijuar tė zgjerojė aktivitetin e tij, i karakterizuar nga njė nivel i kėnaqshėm kapitalizimi, gjendje tė shėndetshme financiare dhe rezultat pozitiv. “... Nivelet e ulėta tė normave tė interesit, si dhe njė sistem bankar likuid dhe i mirėkapitalizuar, janė premisa pozitive pėr rritjen e kredisė dhe pėr financimin e rritjes ekonomike tė vendit. Banka e Shqipėrisė gjykon se zbatimi i plotė dhe nė kohė i programit ndėrinstitucional pėr lehtėsimin e kredive me probleme do tė jetė njė ndihmė e madhe pėr pėrmirėsimin e ambientit financiar nė vend.”, - tha Guvernatori.

Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė z. Gent Sejko vuri nė dukje se viti qė po hyjmė, do tė jetė pėrsėri sfidues pasi me gjithė arritjet e vitit 2016, situata globale vazhdon tė jetė komplekse. Nga kjo pikė vėshtrimi, ai veēoi rolin e rėndėsishėm tė drejtuesve tė sistemit bankar tė vendit si ndėrmjetėsues dhe furnizues tė ekonomisė me para.

Guvernatori Sejko pėrcolli mesazhin se edhe gjatė vitit 2017, Banka e Shqipėrisė do tė ruajė njė komunikim tė rregullt me bankat tregtare, si njė element thelbėsor qė ndihmon nė identifikimin e problemeve dhe pėrmirėson zbatueshmėrinė e kuadrit ligjor pėr kapėrcimin e tyre.

Nė pėrfundim, Guvernatori Gent Sejko pėrgėzoi dhe i uroi suksese Kryetarit tė ri tė sapozgjedhur tė Shoqatės Shqiptare tė Bankave, z. Periklis Drougkas, Drejtor i Pėrgjithshėm i Alpha Bank.

 

 

 

back
Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.