.logoal_copy_1.
   
 

BANKA E SHQIPĖRISĖ

KABINETI I GUVERNATORIT


NJOFTIM PER SHTYP
Njoftim pėr mediat: Takim i nivelit tė lartė i Bankės sė Shqipėrisė me Ministrin e Shtetit pėr Diasporėn


Data e publikimit 07.12.2017


Ju njoftojmė se ditėn e hėnė, datė 11 dhjetor 2017, ora 10:30, nė ambientet e Bankės sė Shqipėrisė, do tė zhvillohet njė takim i nivelit tė lartė midis Bankės sė Shqipėrisė dhe Ministrit tė Shtetit pėr Diasporėn me qėllim forcimin e bashkėpunimit dhe koordinimit ndėrinstitucional nė fushėn e remitancave.

Ky ėshtė takimi i parė i njė sėrė takimesh tė rregullta vjetore qė Ministri i Shtetit pėr Diasporėn synon tė mbajė me aktorėt kyē tė ekonomisė dhe sistemit financiar shqiptar pėr kėtė ēėshtje.

Tė pranishėm nė kėtė takim do tė jenė bankat e nivelit tė dytė dhe subjektet financiare jo-banka tė angazhuara nė fushėn e transfertave monetare qė operojnė nė vend.

Ftojmė median e shkruar dhe atė vizive tė pasqyrojnė:

  • Fjalėn e Guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė, z. Gent Sejko
  • Fjalėn e Ministrit tė Shtetit pėr Diasporėn, z.Pandeli Majko

 

 

back
Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.