.logoal_copy_1.
   
 

BANKA E SHQIPĖRISĖ

KABINETI I GUVERNATORIT


NJOFTIM PER SHTYP
Vendimmarrja e Kėshillit Mbikėqyrės nė mbledhjen e datės 10 janar 2018


Data e publikimit 10.01.2018


Nė mbledhjen e tij tė datės 10 janar 2018, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė mori nė shqyrtim dhe vendosi:

  • Miratimin e programit tė punės sė Kėshillit Mbikėqyrės

Kėshilli Mbikėqyrės analizoi veprimtarinė e tij pėr vitin 2017 dhe miratoi programin e punės pėr vitin 2018 sė bashku me kalendarin e mbledhjeve qė do tė zhvillojė gjatė kėtij viti. Ky kalendar do tė publikohet nė faqen tonė tė internetit www.bankofalbania.org.

  • Miratimin e rishtypjes sė monedhave metalike shqiptare me kurs ligjor, me prerje 10 lekė

Nė zbatim tė strategjisė afatmesme institucionale tė Bankės sė Shqipėrisė, ky vendim parashikon rishtypjen e monedhės metalike me kurs ligjor 10 lekė bazuar nė strukturėn e monedhės metalike nė qarkullim, ecurinė e saj ndėr vite, kėrkesėn pėr kėtė monedhė etj.

  • Miratimin e rregullores “Pėr shėrbimin juridik nė Bankėn e Shqipėrisė” dhe “Pėr hartimin e akteve juridike”.

Kėshilli Mbikėqyrės u njoh dhe me informacione tė tjera tė lidhura me veprimtarinė e pėrditshme funksionale dhe operacionale tė Bankės sė Shqipėrisė.

 

 

back
Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.