.logoal_copy_1.
   
 

BANKA E SHQIPĖRISĖ

KABINETI I GUVERNATORIT


NJOFTIM PER SHTYP
Mbi publikimin e parashikimit tė faktorėve qė ndikojnė nevojėn pėr likuiditet


Data e publikimit 23.01.2018


Pėr tė plotėsuar kuadrin e implementimit tė politikės monetare, duke filluar nga data 23 janar 2018, Banka e Shqipėrisė do tė publikojė parashikimin e saj pėr faktorėt qė ndikojnė nevojėn pėr likuiditet tė sistemit bankar.

Parashikimi i nevojės pėr likuiditet nė sistemin bankar bėhet pėr tė pėrllogaritur madhėsinė e operacioneve tė BSH-sė nė treg tė hapur. Banka e Shqipėrisė, me anė tė operacioneve tė rregullta javore dhe operacioneve tė tjera, i ofron tregut sasinė e nevojshme tė likuiditetit, me qėllim qė normat e tregtimit nė tregun e parasė tė luhaten rreth normės bazė tė interesit.

Qėllimi i kėtij publikimi ėshtė tė drejtojė bankat gjatė pjesėmarrjes sė tyre nė ankandet e operacioneve nė treg tė hapur dhe pozicionimit tė tyre nė tregun e parasė, pėr tė bėrė tė mundur pėrēimin me sukses tė politikės monetare tė Bankės sė Shqipėrisė, tė sinjalizuar nga norma bazė.

Parashikimi do tė bėhet publik bashkė me lajmėrimin pėr ndėrhyrjen e rregullt javore, ēdo tė martė nė faqen zyrtare tė BSH-sė dhe nė platformėn Reuters.

Duke qenė se faktorėt qė ndikojnė nevojėn pėr likuiditet janė jashtė kontrollit tė drejtpėrdrejtė tė Bankės sė Shqipėrisė, ecuria e tyre mund tė jetė e ndryshme nga pritjet e publikuara. Kėto pritje pėrfaqėsojnė parashikimin mė tė mirė tė Bankės sė Shqipėrisė, bazuar nė mjetet e saj tė parashikimit. Megjithatė, ajo nuk merr pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr parashikimin e faktorėve qė janė jashtė kontrollit tė saj.

Publikimi i parashikimit tė faktorėve qė ndikojnė nevojėn pėr likuiditet bėhet nė pėrputhje me standardet e Bankės Qendrore Evropiane, dhe ėshtė njė praktikė e ndjekur nga bankat qendrore, qė e kanė tė orientuar politikėn monetare, drejt ruajtjes sė stabilitetit tė ēmimeve.

Ky zhvillim kontribuon njėkohėsisht edhe nė rritjen e transparencės nga ana e Bankės sė Shqipėrisė.

Pėr informacione mė tė detajuara, shikoni pikėn IV. Menaxhimi i Likuiditetit dhe Implementimi i Politikės Monetare nė linkun e mėposhtėm:

https://www.bankofalbania.org/web/Kuadri_operacional_10_1.php

 

 

back
Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.