.logoal_copy_1.
   
 

Ndėrtesa qendrore e Bankės sė Shqipėrisė

 

"...Godina e Bankės sė Shqipėrisė ėshtė njė ndėrtesė rreth 70-vjeēare, e vendosur nė qendėr tė Tiranės...  Solide dhe e rėndė nė pamjen e parė, ajo rrethohet nga njė ngrohtėsi origjinale e cila buron nga ngjyra e kuqėrremtė e fasadės dhe forma e zbutur e gjysmėrrethit. Duket sikur nė kėtė mėnyrė arrin tė mbajė brenda vetes pėrgjegjėsi tė mėdha dhe njėkohėsisht tė reflektojė nė ambient siguri dhe besim!..."

Ardian Fullani,
Parathėnia e broshurės "Godina e Bankės sė Shqipėrisė"

 

 

 

.bsh foto 1938.    

Historia

Punimet pėr ndėrtimin e Bankės Kombėtare tė Shqipėrisė filluan nė shkurt tė vitit 1937, ndėrsa ceremonia e pėrurimit tė saj u zhvillua nė 30 tetor 1938. Ajo u projektua nga prof. Vittorio Ballio Morpurgo, njė ndėr arkitektėt italianė mė tė njohur tė asaj kohe.

Mė shumė

 

.show_image.    

Arkitektura

Stili arkitektonik i ndėrtesės i pėrket rrymės sė "Racionalizmit" qė lulėzoi nė gjysmėn e parė tė shek. XX nė Evropė. Nė tė gjitha kėndvėshtrimet, ai shquhet pėr harmoninė dhe ritmin, si dhe pėr gjetjen e pėrmasave racionale tė dyerve, tė dritareve, tė lozhave, tė portikut madhėshtor; pėr kombinimin e ngjyrave dhe unitetin nė materialet veshėse tė fasadės.

Mė shumė

 

.maket projekti.    

Projekti i rikonstruksionit

Domosdoshmėria e rikonstruksionit dhe restaurimit tė ndėrtesės lindi nga nevoja pėr rritjen e funksionalitetit tė ambienteve nė ndihmė tė aktiviteteve tė Bankės sė Shqipėrisė, dhe mbėshtetet nė parimin e kthimit nė origjinalitet tė ndėrtesės ekzistuese.

Mė shumė

 

 

 

.selia qendrore bsh. 
Godina e Bankės sė Shqipėrisė
Broshurė informative

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.