.logoal_copy_1.
   
 

Njoftime pėr shtyp tė Bankės sė Shqipėrisė

 

Banka e Shqipėrisė i krijon mundėsi medias dhe publikut tė gjerė tė njihet me veprimtarinė e saj nėpėrmjet njoftimeve pėr shtyp. Nė kėtė faqe do tė gjeni tė gjitha njoftimet pėr shtyp tė Bankės sė Shqipėrisė, tė renditura kronologjikisht e tė ndara sipas viteve.

        

Njoftime pėr shtyp 2017

 


Nė datat 13-14 korrik 2017 nė qytetin Karlsruhe, Gjermani, u zhvillua Konferenca e 7-tė pėr njė zhvillimin tė qėndrueshėm financiar nė mbėshtetje tė rezolutave tė Kombeve tė Bashkuara lidhur me “Objektivat e njė zhvillimi tė qėndrueshėm” dhe “Marrėveshjen e Pari...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 20.07.2017
Duke marrė shkas nga interesimi mediatik dhe nga ai i publikut tė gjerė mė nė veēanti, nė lidhje me blerjen, zotėrimin apo tregtimin e mundshėm tė parave virtuale, tė tilla si BITCOIN, Banka e Shqipėrisė e gjen me vend tė sjellė nė vėmendjen e opinionit publik se kuadri ligjor n...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 13.07.2017
Nė datat 10 -11 korrik 2017, Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, z. Gent Sejko mori pjesė nė konferencėn e nivelit tė lartė “Ripėrshpejtimi i konvergjencės nė Evropėn Qendrore, Lindore dhe Juglindore - roli i qeverisjes dhe institucioneve”, organizuar nga Banka Kombė...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 11.07.2017
Sot, mė 5 korrik 2017, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė mori nė shqyrtim dhe miratoi Raportin e ndėrmjetėm tė Politikės Monetare. Pasi diskutoi mbi zhvillimet ekonomike e monetare nė vend dhe mbi ecurinė e pritur tė tyre, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė vend...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 05.07.2017
Informacioni i ri ekonomik dhe financiar, i analizuar nė Raportin e Ndėrmjetėm tė politikės monetare, sugjeron se ekonomia shqiptare ka vijuar tė ruajė njė kah pozitiv zhvillimi. Aktiviteti ekonomik ka ardhur nė rritje, presionet afatmesme inflacioniste vlerėsohet tė jenė nė linj...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 05.07.2017
Pyetje: Konfindustria nė njė deklaratė pėr shtyp ka bėrė pėrgjegjėse Bankėn e Shqipėrisė pėr mosndėrhyrjen nė tregun monetar nga zhvlerėsimi i madh i euros dhe njė vlerėsim artificial i lekut dhe kjo ka ndodhur sipas tyre pėr shkak tė informalitetit tė shpenzimeve tė partive poli...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 05.07.2017
Pyetje: Z. Guvernator ju falėnderoj jashtėzakonisht shumė qė na pritėt nė zyrėn tuaj. Fillimisht dua t’ju falėnderoj qė na keni pritur, dua t’ju uroj punė tė mbarė, duke qenė se kjo ėshtė intervista ime e parė qė ju marr. Edhe faleminderit nė kėtė momente duke e konsi...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 30.06.2017
Vendimet e marra nė fundjavė nga Banka e Italisė dhe Qeveria e Republikės sė Italisė, kanė sjellė ristrukturim tė plotė tė veprimtarisė sė grupit bankar “Veneto Banca”. Pjesa mė e mirė e veprimtarisė sė kėtij grupi, ku pėrfshihen edhe filialet e tij nė Shqipėri dhe nė...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 27.06.2017
Njė mision i Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN) vizitoi Tiranėn nė datat 14-20 prill 2017, pėr tė asistuar autoritetet shqiptare nė zbatimin e Sistemit tė Pėrmirėsuar tė Shpėrndarjes sė tė Dhėnave tė Pėrgjithshme (anglisht: Enhanced General Data Dissemination System e-GDDS), i cil...
Publikuar nga DEPARTAMENTI I STATISTIKAVE FINANCIARE nė 20.06.2017
Nė datėn 16 qershor 2017, Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, z. Gent Sejko mori pjesė nė samitin vjetor tė vendeve tė rajonit tė mbajtur nė Becic, Mal i Zi. Nė kėtė samit, pjesėmarrės ishin guvernatorėt e bankave qendrore tė Malit tė Zi, Maqedonisė, Bosnje-Hercegovinės, Kroacisė...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 16.06.2017

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.