.logoal_copy_1.
   
 

NUMIZMATIKA

Banka e Shqiperisė, mbeshtetur nė Ligjin nr. 8269, datė 23.12.1997 "Pėr Bankėn e Shqiėrisė" dhe nė pėrputhje me politikėn monetare tė miratuar nga Kėshilli Mbikėqyrės, pėrcakton sasinė dhe vendos pėr procedurat e shtypjes sė kartėmonedhės dhe monedhės kombėtare qė ka kurs ligjor, si dhe tė monedhave e kartėmonedhave qė do tė shtypen pėr qėllime numizmatike.

Po ēfarė ėshtė numizmatika? Numizmatika ėshtė shkenca qė merret me koleksionimin e monedhave nga mė tė hershmet e deri nė ato tė shtypura nė kohėn mė tė fundit.

Nė vendin tonė prerja (shtypja e monedhave) e ka zanafillėn qė nė shekujt VII -VI p.e.s nė Dyrrah (Durrėsi i sotėm) dhe Apolloni (Pojan i Fierit). Janė pikėrisht monedhat e kėsaj periudhe tė cilat shėnojnė pikėnisjen e historisė tė koleksionit tė monedhave pėr qėllime numizmatike.

Vetėm nė gjysmėn e vitit 1970, numizmatika filloi tė marrė popullaritet edhe pėr tė koleksionuar kartėmonedha.

Megjithėse monedha dhe kartėmonedha janė tė ngjashme, nė faktin qė ato sė bashku shėrbejnė si detyrime ligjore pėr shėrbimet komerciale, kjo ngjajshmėri u kuptua kohė mė vonė nga tė apasionuarit e kartėmonedhave.

Koleksionimi i kartėmonedhave e monedhave nė shumė vende ka qenė i ndaluar, vetėm tre dekada mė parė koleksionistėt mund tė referoheshin nė njė numėr tė paktė katalogėsh dhe nė ēmimet e tregėtarėve edhe kėto tė kufizuara, shumica e tė cilave ishin tė pa kompletuara e tė siguruara me vėshtirėsi, ose ata mund tė ndėrtonin njohuritė e tyre nėpėrmjet kėrkimeve personale apo kontaktit me koleksionistė tė tjerė.

Sot monedhat metalike dhe kartėmonedhat pėrbėjnė objekt koleksionimi pėr tė gjithė numizmatėt nė botė.

Edhe nė Shqipėri ėshtė krijuar Federata e Koleksionistėve tė Shqipėrisė nė tė cilėn aderojnė tė apasionuar tė fushės sė koleksionimit tė monedhave, kartėmonedhave dhe tė pullės shqiptare.

Pėr rėndėsinė qė paraqet ruajtja dhe evidentimi i historisė sė emetimit tė tė gjithė monedhave dhe kartėmonedhave shqiptare, Banka e Shqipėrisė nė vitin 2002 publikoi katalogun e kartėmonedhave e monedhave shqiptare pėr periudhėn nga lashtesia - 2002.

 

Katalogu i Kartėmonedhave dhe Monedhave Shqiptare

Pėrmbajtja e katalogut.

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.