.logoal_copy_1.
   
 

OBJEKTIVAT E POLITIKĖS MONETARE 

 

OBJEKTIVI KRYESOR I POLITIKĖS MONETARE

Bazuar nė ligjin pėr Bankėn e Shqipėrisė, objektivi kryesor i politikės monetare tė Bankės sė Shqipėrisė ėshtė arritja dhe ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve. Teoria dhe praktika botėrore sugjerojnė se qėndrueshmėria e ēmimeve ėshtė kontributi mė i madh qė banka qendrore mund tė japė pėr tė mbėshtetur rritjen afatgjatė ekonomike tė vendit. Mė konkretisht, nėpėrmjet garantimit tė stabilitetit tė ēmimeve, Banka e Shqipėrisė jep njė kontribut direkt nė ruajtjen e ekuilibrave makroekonomikė tė vendit, nė uljen e primeve tė rrezikut, nė rritjen e qėndrueshme ekonomike dhe nė pėrmirėsimin afatgjatė tė mirėqenies, si dhe nė mbėshtetjen e stabilitetit tė sistemit financiar.

Nė terma sasiorė, me stabilitet ēmimesh Banka e Shqipėrisė do tė kuptojė mbajtjen e inflacionit tė ēmimeve tė konsumit nė nivelin 3.0 pėr qind, me njė mundėsi luhatjeje prej ± 1 pikė pėrqindjeje rreth kėsaj vlere qendrore, nė njė periudhė afatmesme. Objektivi i inflacionit ėshtė ndryshimi vjetor i Indeksit tė Ēmimeve tė Konsumit, i matur dhe i publikuar nga INSTAT.

Banka e Shqipėrisė gjykon se, nėpėrmjet ruajtjes sė inflacionit rreth nivelit 3.0 pėr qind, politika monetare do tė vazhdojė tė japė njė kontribut pozitiv nė zhvillimin e ekonomisė shqiptare. Ky objektiv sasior inflacioni dhe politika monetare e zbatuar pėr pėrmbushjen e tij, ndikojnė pozitivisht nė nivelin dhe nė qėndrueshmėrinė e ritmeve tė rritjes ekonomike, ashtu siē edhe ėshtė provuar gjatė viteve tė fundit. Mė tej, formulimi pikėsor i objektivit i shėrben orientimit tė pritjeve tė publikut pėr inflacionin dhe pėrforcon angazhimin e Bankės sė Shqipėrisė pėr arritjen e kėtij objektivi.

Indikatori kryesor i balancės sė presioneve inflacioniste nė ekonomi dhe i reagimit tė dėshiruar tė politikės monetare do tė jetė devijimi i parashikimit afatmesėm tė inflacionit nga niveli i synuar, i mbėshtetur nga njė analizė e pėrgjithshme e treguesve ekonomikė. Gjithashtu, Banka e Shqipėrisė do tė pėrdorė agregatin monetar tė parasė sė gjerė (M3) si indikator tė presioneve inflacioniste nė ekonomi.

Krahas matjes sė inflacionit si ndryshimi vjetor i Indeksit tė Ēmimeve tė Konsumit, Banka e Shqipėrisė, me qėllim pėrmirėsimin e vendimmarrjes nė politikėn monetare pėrdor edhe matje tė tjera tė tij, si inflacioni bazė, inflacioni i mallrave tė tregtueshėm dhe tė patregtueshėm, dhe pritjet inflacioniste tė agjentėve ekonomikė. Kėto matje krijojnė njė bazė mė tė plotė pėr tė marrė vendime sa mė realiste.

 

 

OBJEKTIVI OPERACIONAL I POLITIKĖS  MONETARE

Objektivi operacional i politikės monetare tė Bankės sė Shqipėrisė do tė jetė orientimi i normave afatshkurtra tė interesit tė tregut ndėrbankar pranė normės bazė tė interesit tė Bankės sė Shqipėrisė, tė vendosur nga Kėshilli Mbikėqyrės i saj, si dhe kufizimi i luhatjeve tė tyre.

Orientimi i normave afatshkurtra tė interesit tė tregut ndėrbankar pranė normės bazė tė interesit tė Bankės sė Shqipėrisė, synon tė rritė efektivitetin dhe transparencėn e politikės monetare, duke ndihmuar nė njė kontroll mė tė mirė tė normave afatgjata tė interesit nė ekonomi. Gjithashtu, kjo filozofi operacionale e Bankės sė Shqipėrisė sjell njė administrim mė tė mirė tė likuiditetit afatshkurtėr dhe atij afatmesėm tė sistemit bankar.

Njė pėrqasje e tillė operacionale konsiderohet optimale nė kushtet e njė inflacioni tė ulėt, si dhe nė prani tė njė kėrkese pėr para tė paqėndrueshme. Shėnjestrimi operacional i normės sė interesit mundėson njė sinjalizim tė qartė tė qėndrimit tė politikės monetare.


 

 

Pėr mė shumė:

 

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.