.logoal_copy_1.
   
 

Objektivat e Bankės sė Shqipėrisė

Objektivi themelor i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė arritja dhe ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve.

Nėpėrmjet politikave tė saj dhe nė funksion tė detyrave qė i pėrcakton ligji, ajo bėn pėrpjekje pėr arritjen e kėtij objektivi themelor qė nėnkupton kontrollin e nivelit tė inflacionit. Pėrpara se tė hartojė politikat qė duhet tė ndjekė, Banka e Shqipėrisė pėrkufizon objektivat finalė, objektivat e ndėrmjetėm dhe instrumentat me tė cilat do tė operojė pėr arritjen e kėtyre objektivave.

Banka e Shqipėrisė, nė pėrputhje me objektivin e saj kryesor dhe mbi bazėn e tregut tė brendshėm bankar, nxit dhe mbėshtet zhvillimin e regjimit dhe tė sistemit tė kėmbimeve valutore, tregun e brendshėm financiar, sistemin e pagesave, si dhe ndihmon nė pėrmirėsimin e kushteve monetare e kredituese, nė mbėshtetje tė stabilitetit dhe tė zhvillimeve ekonomike tė vendit.

Objektivat e tjerė tė Bankės sė Shqipėrisė, tė kushtėzuar nga objektivi kryesor i saj, duhet tė nxisin ruajtjen e likuiditetit, aftėsinė paguese dhe funksionimin normal tė sistemit bankar tė bazuar nė parimet e tregut.

Ēdo objektiv dhe detyrė tjetėr qė i caktohet Bankės sė Shqipėrisė kushtėzohet me arritjen e objektivit tė saj kryesor.

Informacion mė i gjerė

Dokumente strategjike

Pėr mė shumė ...

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.