.logoal_copy_1.
   
 

Seminare trajnuese pėr mėsuesit qė zhvillojė paketėn mėsimore “1, 2, 3… derrkuci Ēufo mėson tė kursejė”, gjatė vitit shkollor 2013-2014


Pėr zbatimin sa mė tė suksesshėm tė paketės mėsimore, “1, 2, 3… derrkuci Ēufo mėson tė kursejė, janė organizuar seminare trajnuese pėr mėsuesit e 30 shkollave pilot. Seminaret u zhvilluan gjatė javės sė dytė tė muajit shtator, nė tre qytete tė vendit, me pjesėmarrjen e mėsuesve tė shkollave 9-vjeēare tė Tiranės, Shkodrės dhe Vlorės. Kėto tre qytete janė pėrzgjedhur nė bashkėpunim me pėrfaqėsuesit e MASH pėr pilotimin e kėtij programi mėsimor, pėr shkak tė vendndodhjes sė tyre gjeografike – nė qendėr, veri dhe jug – dhe tė rėndėsisė sė tyre rajonale. 

Nė ēdo seminar morėn pjesė 30 mėsues tė pėrzgjedhur nga DAR-i pėrkatės, qė zhvillojnė mėsimin nė klasat I, II, III, nė 10 shkolla 9-vjeēare tė rajonit. Ata u njohėn me materialet e pėrfshira nė paketėn “1, 2, 3 ... derrkuci Ēufo mėson tė kursejė” dhe me praktikat mė tė mira didaktike pėr pėrqasjen ndaj tyre, nė mėnyrė qė mesazhet dhe informacioni i materialit tė pėrthithet sa mė mirė nga nxėnėsit.


.udhć«zuesi-i-mć«suesit-1_copy_1.      

Udhėzuesi i Mėsuesit

Pėr t’i ardhur nė ndihmė mėsuesve qė trajtojnė paketėn mėsimore si dhe pėr t’i orientuar ata gjatė zhvillimit tė materialeve tė ndryshme tė saj, Banka e Shqipėrisė ka pėrgatitur njė udhėzues tė shkurtėr.

Nėpėrmjet shtjellimit tė disa koncepteve dhe disa sugjerimeve pėr zhvillimin praktik tė ēėshtjeve tė trajtuara nė material, ky udhėzues do tė ndihmojė nė paraqitjen sa mė tė plotė tė programit pėr edukimin financiar tė nxėnėsve tė ciklit tė ulėt.  

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.