.logoal_copy_1.
   
 

Paraja jonė

 

Tė gjithė jemi tė ndėrgjegjshėm pėr rėndėsinė e parasė nė ngjarjet e pėrditshme tė qytetėrimit tonė. Para, lekė, franga, euro, dollarė, mjete... mund ta quani si tė doni. Paraja ėshtė e rėndėsishme! Pėr tė krishterėt, dashuria pėr para pėrfaqėsonte rrėnjėt e gjithė tė kėqijave; pėr gjeneralėt, ajo ishte arma mė e fortė e luftės; pėr revolucionarėt, prangat e punėtorėve. Por ēfarė janė paratė? Njė mal me argjend apo pllaka prej qeramike dhe copa letrash? Si arritėm nė kohėn kur paraja ėshtė nė tė shumtėn e rasteve e padukshme? Pak a shumė njė grupim numrash nė ekrane kompjuterėsh? Nga erdhi paraja dhe si evoluoi ajo?"

Pėr t’u njohur me rrugėtimin e parasė nė trojet shqiptare dhe historinė e formimit tė institucionit tė bankės qendrore nė vendin tonė, ju ftojmė tė klikoni linqet e mėposhtme:

.gjithe-figurat_copy_1.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.