.logoal_copy_1.
   
 

Pėr gjimnazistėt

Pas njė sėrė projektesh tė suksesshme tė ngritura pėr edukimin e tė rinjve, puna shumėvjeēare e Bankės sė Shqipėrisė  u kurorėzua me integrimin e edukimit financiar nė kurrikulėn mėsimore pėr herė tė parė, nė vitin shkollor 2011-2012. Ky program lėndor zhvillohet gjatė 36 orėve mėsimore dhe mund tė zgjidhet nga nxėnėsit nė ēdonjėrin prej 3 viteve tė shkollės sė mesme. Pėr ndjekjen e kėsaj lėnde, nxėnėsit pėrftojnė 1 kredit. Teksti mėsimor “Financat personale nė duart tuaja” ofrohet dhe shpėrndahet falas pėr tė gjitha shkollat e mesme qė shprehin dėshirėn pėr ta zhvilluar atė. Gjithashtu, pėr tė shoqėruar dhe plotėsuar kėtė tekst, si dhe pėr t’i ardhur nė ndihmė mėsuesve tė lėndės, ėshtė hartuar edhe njė libėr ushtrimesh pėr mėsuesin, i cili i ofron atyre detyra dhe ushtrime tė zgjidhura, tė gatshme pėr t’i zhvilluar gjatė orėve mėsimore.

Nė vitin e dytė tė projektit, lėnda ėshtė zgjedhur nga 9500 nxėnės nė 127 shkolla tė mesme tė shpėrndara nė tė gjithė territorin e vendit.

Pėr mė shumė informacion lexoni:

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.