.logoal_copy_1.
   
 

Pėr nxėnėsit


Paketa mėsimore “1, 2, 3 ... derrkuci Ēufo mėson tė kursejė”

Nė ēeljen e vitit shkollor 2013-2014, Banka e Shqipėrisė lanēoi paketėn mėsimore "1, 2, 3… derrkuci Ēufo mėson tė kursejė". Kjo paketė i dedikohet edukimit financiar tė nxėnėsve qė ndjekin klasėn I, II dhe III, tė shkollės 9-vjeēare. Ajo mund tė pėrdoret nė orėt e lira mėsimore, nė orėt dedikuar projekteve shkollore apo si projekt ndėrlėndor.

Paketa mėsimore “1, 2, 3 ... derrkuci Ēufo mėson tė kursejė” pėrmban materiale tė shkruara nė formė pėrrallėzash me nė qendėr derrkucin Ēufo. Pėrmes fabulave tė tyre synojmė tė ushqyejmė tek fėmijėt ndjenjėn e kujdesit pėr paranė, dėshirėn pėr tė kryer llogari tė thjeshta dhe idenė e tė kursimit si mjet pėr tė pėrmbushur detyrimet dhe dėshirat tona tė pėrditshme apo ato afatgjata. Ndėrsa, fletėt e punės shėrbejnė pėr ushtrimin e fėmijėve nė ēėshtje dhe probleme tė edukimit financiar.

Teksti i paketės ėshtė ideuar dhe hartuar nė pėrputhje me praktikat mė tė mira didaktike pėr fėmijėt e grupmoshės 7 deri nė 9 vjeē, dhe tematikat e trajtuara nė tė janė pėrzgjedhur nė mėnyrė qė tė pėrputhen me eksperiencėn e pėrditshme tė nxėnėsve me paranė dhe financat personale.
Paketa mėsimore “1, 2, 3 ... derrkuci Ēufo mėson tė kursejė” ka nė pėrmbajtje:

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.