.logoal_copy_1.
   
 

Politika Monetare, InstrumentEt, Strategjia e
Zhvillimit tė saj

Banka e Shqipėrisė ėshtė institucioni i vetėm nė Republikėn e Shqipėrisė pėrgjegjės pėr konceptimin, hartimin, miratimin dhe zbatimin e politikės monetare. Politika monetare hartohet nė funksion tė pėrmbushjes sė objektivit kryesor tė Bankės sė Shqipėrisė: arritjes dhe ruajtjes sė stabilitetit tė ēmimeve. Ajo pėrfshin ndėrhyrjen dhe/ose qėndrimin e Bankės sė Shqipėrisė ndaj tregjeve financiare pėr tė arritur objektivin e saj kryesor. Nė tėrėsinė e saj, politika monetare pėrmbledh bazėn ligjore nė tė cilėn mbėshtetet, kuadrin teorik qė pėrdoret pėr modelimin e saj, objektivin operacional tė politikės monetare dhe kuadrin e instrumenteve, tė cilat pėrdoren pėr pėrmbushjen e tyre.

Komunikimi i vendimeve tė politikės monetare

Politika monetare dhe vendimet e marra nė zbatim tė saj i komunikohen publikut nėpėrmjet kėtyre dokumenteve:

  • Dokumenti i politikės monetare qė pėrshkruan parimet kryesore tė kėsaj politike, tė miratuara pėr njė periudhė tė caktuar kohore.
  • Raporti tremujor i Politikės Monetare qė  ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun, i cili  analizon zhvillimet ekonomike, monetare dhe financiare gjatė njė tremujori me qėllim vlerėsimin e presioneve mbi ecurinė aktuale dhe tė pritshme tė inflacionit.
  • Analizat periodike tė cilat kanė pėr qėllim tė plotėsojnė tablonė e zhvillimeve makroekonomike tė paraqitura nė Raportin Tremujor tė Politikės Monetare. Kėto analiza, me njė periodicitet tremujor, paraqesin informacion tė detajuar pėr zhvillimet nė sektorin e jashtėm, nė fushėn e ndėrmjetėsimit financiar dhe nė tregjet ndėrkombėtare.
  • Publikimi i vendimeve tė Kėshillit Mbikėqyrės  tė Bankės sė Shqipėrisė nė lidhje me normat e interesit brenda 48 orėve nga marrja e vendimit.
  • Konferencat e shtypit tė Guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė pėr tė komunikuar dhe pėr tė shpjeguar vendimmarrjen e politikės monetare.
  • Publikimi i tė gjitha rregulloreve dhe tė akteve tė tjera, qė kanė tė bėjnė me instrumentet e pėrdorura pėr zbatimin e politikės monetare.

 

Pėr mė shumė:

 

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.