.logoal_copy_1.
   
 

Politika tė stabilitetit monetar dhe financiar – leksione nga kriza

Data e prodhimit: 10.02.2011
Data e shtypjes: 10.02.2011
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Materiale Diskutimi
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Nė datėn 17 shtator 2009, Banka e Shqipėrisė organizoi nė Tiranė Konferencėn e 8-tė Ndėrkombėtare me temė “Politika tė stabilitetit monetar dhe financiar – Leksione nga kriza”. Punimet e kėsaj konference u pėrshėndetėn edhe nga Kryeministri, z. Sali Berisha dhe Ministri i Financave, z. Ridvan Bode. Nė kėtė konferencė morėn pjesė shumė guvernatorė, zėvendėsguvernatorė, pėrfaqėsues tė lartė tė bankave qendrore, emra tė njohur tė botės akademike ekonomike dhe financiare, pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare financiare, drejtues tė bankave tė nivelit tė dytė qė operojnė nė Shqipėri si dhe shumė personalitete tė tjera tė vendit dhe tė huaja. Konferenca u zhvillua nė kushtet kur stabiliteti financiar qėndron nė krye tė axhendės sė bankierėve qendrorė pėr tė patur njė sistem bankar e financiar tė shėndoshė nė kohė tė vėshtira, i cili kontribuon fuqishėm nė zhvillimin e qėndrueshėm makroekonomik tė njė vendi. Konferenca ishte e konceptuar me tre panele diskutimi. Nė dy panelet e para tė ftuarit nga bota akademike, bankare e financiare ndėrkombėtare trajtuan krizėn me tė gjitha elementet e saj pėrbėrėse dhe mėsimet e deritanishme si dhe ndikimin qė ka patur ajo nė ekonomitė e Evropės Juglindore.

Publikimi i plotė (2.01 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.