.logoal_copy_1.
   
 

Probabiliteti i ndalimit tė papritur: Rasti i Shqipėrisė (English only)

Data e prodhimit: 27.12.2017
Data e shtypjes: 27.12.2017
Autori: Gerti Shijaku
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Materiale Diskutimi
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ky studim ka si qėllim kryesor tė analizojė flukset e kapitalit tė huaj bazuar nė konceptin e episodeve tė ‘ndalimit tė papritur’. Sė pari, autori ndėrton njė tregues tė ndalimit tė papritur (tregues binar) pėr tė analizuar lėvizjet nė flukset e kapitalit tė huaj. Sė dyti, probabiliteti i kėtyre episodeve vlerėsohet si funksion i treguesve ekonomikė, duke vlerėsuar njė model probit me tė dhėna tremujore qė mbulojnė periudhėn 2004-2012. Analiza empirike tregon se probabiliteti i kėtyre episodeve ndikohet negativisht dhe nė mėnyrė tė rėndėsishme statistikisht nga rritja ekonomike e vendit, dhe pozitivisht nga rreziku qė shoqėron politikat fiskale dhe ato tė borxhit. Gjithashtu zhvillimi dhe integrimi i mėtejshėm financiar i vendit e bėn Shqipėrinė mė tė ndjeshme ndaj episodeve tė shkaktuara nga investitorėt vendas ose tė huaj. (Materiali i plotė nė anglisht)

Publikimi i plotė (1.07 MB)

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.