.logoal_copy_1.
   
 

Seminari i mėsuesve tė lėndės sė ekonomisė tė shkollave tė mesme, Elbasan

Programi edukues “Banka Qendrore nė Jetėn e Pėrditshme”ka shėnuar fillimin e aktiviteteve tė tij nė qytetin e Elbasanit. Kėshtu, nė datat 23 -29 shtator u zhvillua njė seminar trainues me mėsues tė shkollave tė mesme tė rrethit, tė lėndės sė ekonomisė dhe tė atyre tė lidhura me tė. Merrnin pjesė rreth 40 mėsues nga 15 shkolla, tė cilėt gjatė 5 ditėve, ndoqėn 14 tema nė formėn e prezantimeve. Nėpėrmjet tij synohet qė pjesėmarrėsit tė krijojnė e thellojnė njohuritė pėr Bankėn e Shqipėrisė, objektivin kryesor tė saj, rolin e saj nė nxitjen dhe zhvllimin e ekonomisė dhe nga ana tjetėr, tė zgjerojnė ato mbi sistemin bankar, aktivitetin e bankave tregtare nė vendin tonė e veēanėrisht tė shėrbimeve e produkteve qė ato ofrojnė. Mėnyra e pėrzgjedhjes sė temave dhe grupimi i tyre nė ditė tė veēanta, ka patur gjithashtu pėr qėllim tė ndihmojė mėsimdhėnien duke i shtuar njohuritė e mėsuesve mbi argumente tė caktuara qė pėrfshihen nė librin e ekonomisė.

konkursi elbasan 28

Programi i seminarit tė mėsuesve tė rrethit Elbasan:

Nr.

Tematika

1.

Banka e Shqipėrisė – Portret dhe pak histori.

2.

Banka e Shqipėrisė – detyrat dhe funksionet. Roli i saj nė integrimin evropian tė vendit.

3.

Stabiliteti Financiar dhe roli i Bankės sė Shqipėrisė nė sigurimin e tij.

4.

Ē’ėshtė politika monetare: regjimet dhe instrumentet ; Mekanizmi i transmetimit nė ekonomi tė vendimeve tė saj.

5.

Inflacioni: ē’duhet tė dimė rreth tij.

6.

Funksioni dhe pėrgjegjėsia e Bankės sė Shqipėrisė pėr kryerjen e pagesave nė lekė.

7.

Bankat, funksionet dhe dobishmėria e tyre.

8.

Sistemi bankar shqiptar. Mbikėqyrja e tij dhe transparenca me klientin.

9.

Regjistri i kredive.

10.

Ē’ėshtė buxheti i shtetit?

11.

Statistikat e Bankės sė Shqipėrisė. Si t’i kuptojmė ato.

12.

Emetimi i kartėmonedhės – funksioni mė i vjetėr i bankave qendrore. Elemente tė sigurisė (lekė, euro).

13.

Marrėdhėniet e Bankės sė Shqipėrisė me Qeverinė.

14.

Banka e Shqipėrisė nė edukimin financiar. Financat personale.

 

Pėr informacione tė mėtejshme lidhur me mėnyrėn e aplikimit pėr tė marrė pjesė nė kėto seminare ose mbi datat e sakta tė seminareve tė ardhshme, jeni tė lutur tė kontaktoni me Sektorin e Botimeve pranė Departamentit tė Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit nė numrat e telefonit 04 2222 152/3 ext. 2270 ose nėpėrmjet adresės e-mail public@bankofalbania.org.

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.