.logoal_copy_1.
   
 

Programi i seminarit tė mėsuesve tė lėndės sė ekonomisė: 2009

Nė datat 23 - 27 shkurt 2009, Banka e Shqipėrisė organizoi ciklin e tretė tė programit trainues pėr mėsuesit e lėndės sė ekonomisė nė gjimnazet e Tiranės “Banka Qendrore nė jetėn e pėrditshme”. Cikli i parė i kėtij seminari ėshtė ai i vitit 2007. Mėsuesit, qė nė pjesėn mė tė madhe kanė ndjekur tė treja pjesėt e trainimit, u njohėn kėtė vit me njė tematikė krejtėsisht tė re e cila pjesėrisht lidhej me funksionet kryesore tė Bankės sė Shqipėrisė dhe mė tej, me disa tema tė rėndėsishme qė teksti mėsimor i lėndės sė ekonomisė nė gjimnaze, trajton. Si i tillė, programi u ndoq me interes dhe u vlerėsua si i dobishėm pėr mėsimdhėnien. Mė poshtė janė renditur temat sipas ditėve tė zhvillimit tė seminarit.

Seminari mesuesve - qershor 07.jpg

Seminari i mėsuesve - tetor 07.jpg

 

Nr.

Tematika

Data

1.

Banka e Shqipėrisė - Portret dhe pak histori.

23 shkurt '09

2.

Objektivi kryesor i Bankės sė Shqipėrisė:  Ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve. Mė shumė rreth inflacionit.

23 shkurt '09

3.

Roli i Bankės sė Shqipėrisė si agjent fiskal i Qeverisė.

24 shkurt '09

4.

C’ėshtė rezerva valutore. Menaxhimi i saj.

24 shkurt '09

5.

C’ėshtė buxheti i shtetit?

25 shkurt '09

6.

Kursi i kėmbimit: si ndikon sjellja jonė ēmimin e lekut nė tregun valutor?

25 shkurt '09

7.

Si tė kuptojmė statistikat e Bankės sė Shqipėrisė?

26 shkurt '09

8.

Tė punosh nė Bankėn e Shqipėrisė.

26 shkurt '09

9. Stabiliteti financiar dhe fokusi i tij.

27 shkurt '09

10. Edukimi financiar dhe Banka e Shqipėrisė.

27 shkurt '09


Pėr informacione tė mėtejshme lidhur me mėnyrėn e aplikimit pėr tė marrė pjesė nė kėto seminare ose mbi datat e sakta tė seminareve tė ardhshme, jeni tė lutur tė kontaktoni me Sektorin e Botimeve pranė Departamentit tė Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit nė numrat e telefonit 04 222 152/3 ext. 2270 ose nėpėrmjet adresės e-mail public@bankofalbania.org.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.