.logoal_copy_1.
   
 

Sistemi i pagesave ndėrbankare me vlerė tė madhe - AIPS

Sistemi i pagesave ndėrbankare me vlerė tė madhe - AIPS (Albanian Interbank Payment System) ėshtė njė sistem i shlyerjes bruto nė kohė reale. Nė tė procesohen tė gjitha pagesat ndėrbankare nė Lekė me vlerė tė madhe (duke filluar nga 1,5 milion lekė). Nė kėtė sistem marrin pjesė vetė Banka e Shqipėrisė dhe 16 bankat tregtare, si pjesėmarrės tė drejtpėrdrejtė, si edhe Ministria e Financave si pjesėmarrės i tėrthortė, nėpėrmjet llogarisė sė saj pranė Bankės sė Shqipėrisė. Gjithashtu nė kėtė sistem shlyejnė  pozicionet e tyre edhe  skemat e kartave dhe sistemi AFISaR.

Sistemi filloi funksionimin e tij Live mė 31 janar 2004. Sistemi AIPS hapet pėr punė pėr pjesėmarrėsit nė orėn 8:30 dhe mbyllet nė orėn 16.00. Ai shlyen pagesa ndėrbankare dhe pėr klientėt deri nė orėn 15:30. Nė orarin 15:30 - 16:00, sistemi pranon pėr shlyerje pagesa pėr transaksione tė tregut ndėrbankar si dhe transaksione tė iniciuara nga Banka e Shqipėrisė.

Pėr mė tepėr informacion  rreth kėtij sistemi,  ju mund tė klikoni nė lidhjet e mėposhtme:
 

Kuadri rregullativ:

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.