.logoal_copy_1.
   
 

Publikime 2000

Nė kėtė faqe do tė gjeni tė gjitha llojet e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė tė publikuara gjatė vitit 2000 e tė renditura kronologjikisht.


Materiali nė vijim shqyrton praktikat e transparencės nė Shqipėri nė fushėn e politikės monetare tė cilat lidhen me parimet e pėrgjithshme tė theksuara nė Kodin e FMN-sė pėr Praktikat e Mira tė Transparencės nė Politikat Monetare dhe Financiare (Kodi). Kodi pėrcakton (identifikon...
Publikuar nga Teuta Baleta, Adriana Meko, Neritan Kallfa nė 15.10.2000
Zhvillimet e kėtij tremujori dhe mė pas treguan qė edhe pėr vitin 2000 do tė respektohet programi i pėrcaktuar nė fillim tė vitit gjė qė matet me arritjen e objektivave kryesorė makroekonomikė tė vendosur. Rritja e PBB-sė parashikohet tė jetė 7.75 pėr qind nga 7 pėr qind e parash...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.10.2000
Nisur nga problemet e vazhdueshme, qė krijon deformimi i tregut bankar, nevoja pėr rritje tė ndėrmjetėsimit bankar dhe afrim gjithnjė e mė tepėr tė popullsisė nė dyert e bankave, interesit tė shprehur pėr kalimin nė zbatimin e politikės monetare nėpėrmjet instrumenteve indirekte ...
Publikuar nga Teuta Baleta, Neritan Kallfa, Luljeta File, Fiqiri Baholli, Suela Bokshi, Edlira Abazi nė 15.09.2000
Ajo se pėrse Banka e Shqipėrisė e sheh me interes analizėn e politikės fiskale, ėshtė fakti se kostoja e kapitalit nuk pėrfshin vetėm koston e parasė, tė shprehur nė formėn e normės sė interesit pėr kredinė, por dhe koston fiskale, tė shprehur nė formėn e barrės fiskale, qė duhet...
Publikuar nga Dr.Selami Xhepa nė 15.09.2000
Bankat tregtare janė institucione financiare, qė pranojnė depozita nga publiku dhe i japin kredi sektorėve tė ekonomisė. Mobilizimi i kursimeve nga njėsitė, qė kanė mjete financiare pėrkohėsisht tė lira dhe lėvizja drejt njėsive, qė kanė nevojė pėr kredi me ndihmėn e bankave treg...
Publikuar nga Suzana Kodra nė 05.09.2000
Sistemi bankar shqiptar pėrbėhet nga banka tregtare me kapital shtetėror, tė huaj e tė pėrbashkėt. Nė dekadėn e viteve ‘90 ai ėshtė ballafaquar me njė sėrė problemesh. Karakteristikė ka qenė shkalla e ulėt e ndėrmjetėsimit tė tij dhe marrėdhėnie tė kufizuara me klientėt (biznese ...
Publikuar nga Shkėlqim Cani, Prof. Dr. Marta Muēo, Teuta Baleta nė 10.08.2000
Tremujori i dytė i vitit 2000 shėnon njė gjallėrim tė aktivitetit ekonomik dhe pėrmirėsim tė treguesve kryesorė makroekonomikė. Duke u bazuar nė tė dhėnat e disponueshme, tė bie nė sy rritja e prodhimit bujqėsor, rritja e prodhimit industrial nė sektorin shtetėror, vazhdimi i gja...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 16.07.2000
Shqipėria ėshtė dhe do tė mbetet pėr njė kohė tė gjatė akoma njė vend ku bujqėsia zė vendin kryesor nė totalin e PBB-sė. ...
Publikuar nga Luljeta File nė 15.07.2000
Me ofertė publike fillestare (IPO) nėnkuptohet shitja, pėr herė tė parė, e aksioneve tė njė shoqėrie aksionere (anonime), sh.a., publikut. IPO nuk duhet tė ngatėrrohet me “Ofertat fillestare” qė nėnkupton shitjen nė vijim tė aksioneve publikut. Njė sh.a. mund tė bėjė vetėm njė IP...
Publikuar nga Briseida Kreshpa, Elvin Meka nė 15.07.2000
Struktura e sistemit bankar shqiptar, gjatė vitit 1999, ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm nė favor tė aktivitetit bankar privat. Tre banka tė reja me kapital privat: FEFAD Bank, Banka Ndėrtregtare dhe Dega Tiranė e Bankės sė Parė tė Investimeve filluan aktivitetin e tyre. ...
Publikuar nga Miranda Ramaj, Vjollca Berberi nė 15.07.2000

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.