.logoal_copy_1.
   
 

Publikime 2010

Nė kėtė faqe do tė gjeni tė gjitha llojet e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė tė publikuara gjatė vitit 2010 e tė renditura kronologjikisht.


Raporti Vjetor i Bankės sė Shqipėrisė pėrmban njė analizė tė gjendjes ekonomiko-financiare tė vendit si dhe veprimtarinė e Bankės sė Shqipėrisė gjatė njė viti. Ai gjithashtu, bėn njė pėrshkrim tė zhvillimeve nė ekonominė botėrore dhe impaktin e saj mbi ekonominė vendase; tė zhvil...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 07.05.2010
Nėpėrmjet njė panorame tė pėrgjithshme tė historisė, strukturės dhe funksioneve tė bankės qendrore, kjo broshurė i prezanton publikut Bankėn e Shqipėrisė. Si e realizon Banka e Shqipėrisė objektivin e stabilitetit tė ēmimeve, si kontribuon ajo, me politikat e saj, nė zhvillimin e...
Publikuar nga Departamenti i Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit nė 24.12.2010
Raporti Statistikor - Shtator 2010...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 23.12.2010
Studimi i eficiencės sė sistemit bankar ka qenė pėrherė njė ēėshtje e diskutuar dhe me interes. K y material trajton marzhin neto tė interesave si njė matės i eficiencės sė bankave qė operojnė nė sistemin bankar shqiptar dhe fokusi kryesor ėshtė nė identifikimin e faktorėve qė nd...
Publikuar nga Irini Kalluci nė 16.07.2010
Produkti i Brendshėm Bruto tremujor nė Shqipėri publikohet rreth 12 javė (tre muaj) pas mbarimit tė tremujorit referues. Gjatė periudhės “sė pritjes” ėshtė e nevojshme tė vlerėsohet kėrkesa dhe prodhimi i brendshėm pėr tė pasur njė vendimmarrje tė mirinformuar dhe pol...
Publikuar nga Armela Mancellari nė 25.11.2010
Bazuar nė rezultatet e vrojtimit tė aktivitetit kreditues pėr tremujorin e tretė tė vitit 2010, standardet e kredisė u lehtėsuan pak pėr bizneset ndėrsa pėr individėt janė shtrėnguar disi nė krahasim me njė tremujor mė parė. Pėrqindja neto e bankave qė kanė lehtėsuar standardet e...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 10.11.2010
Ecuria e ekonomisė shqiptare gjatė tremujorit tė tretė ka konfirmuar linjat kryesore tė zhvillimit tė vėna re nė gjysmėn e parė tė vitit, duke u karakterizuar nga pėrmirėsimi gradual i kėrkesės agregate, ulja e primeve tė rrezikut dhe konsolidimi i stabilitetit makroekonomik. Nė ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 03.11.2010
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės nė mbledhjet e datave 13 dhe 26 tetor 2010...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 03.11.2010
Ky ėshtė numri i katėrt i Raportit tė Stabilitetit Financiar, njė dokument i Bankės sė Shqipėrisė qė publikohet dy herė nė vit, duke filluar nga viti 2010. Qėllimi i raportit ėshtė identifikimi dhe vlerėsimi i rreziqeve me tė cilat ndeshet sistemi financiar dhe infrastruktura e t...
Publikuar nga Departamenti i Stabilitetit Financiar nė 27.10.2010
Raporti Statistikor - Gusht 2010 (Zip File)...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 26.10.2010
Buletini i Bilancit tė Pagesave pėr vitin 2009 analizon hollėsisht zhvillimet e sektorit tė jashtėm tė ekonomisė shqiptare gjatė kėtij viti. Nė kėtė botim, bėhet njė analizė e bilancit tė pagesave sipas zėrave tė veēantė tė llogarisė korente dhe llogarisė kapitale dhe financiare....
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 15.10.2010
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės nė mbledhjet e datave 31 gusht e 29 shtator 2010....
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 11.10.2010
Raporti Statistikor - Korrik 2010 (Zip File)...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 24.09.2010
Janar - Qershor 2010...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 10.09.2010
Raporti Statistikor - Qershor 2010 (Zip File)...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 01.09.2010
Ekonomia shqiptare la pas njė vit tė vėshtirė. Kriza e thellė e ekonomisė botėrore u ndje shpejt nė Shqipėri, duke testuar themelet e ekonomisė: stabilitetin financiar dhe ekuilibrat makroekonomikė. Megjithatė, gjendja e mirė fillestare e ekonomisė sonė dhe reagimi i politikave m...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 04.06.2010
Bazuar nė rezultatet e vrojtimit tė aktivitetit kreditues, rezultoi se standardet e kreditimit pėr bizneset u shtrėnguan disi gjatė tremujorit tė dytė tė vitit 2010. Shtrėngimi i standardeve ėshtė aplikuar vetėm pėr kreditė dhėnė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 06.08.2010
Zhvillimet ekonomike dhe monetare gjatė dy tremujorėve tė parė tė vitit 2010 kanė qenė pėrgjithėsisht nė linjė me parashikimet e Bankės sė Shqipėrisė. Aktiviteti ekonomik ka shėnuar njė pėrmirėsim tė ngadaltė, presionet inflacioniste kanė ardhur nė rėnie, balancat e jashtme tė ek...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 04.08.2010
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės nė mbledhjet e datave 14 e 28 korrik 2010...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 05.08.2010
Raporti Statistikor - Maj 2010 (Zip File)...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 21.07.2010
Raporti Vjetor i Mbikėqyrjes, i pėrgatitur nga Departamenti i Mbikėqyrjes, pėrmban njė analizė vjetore tė veprimtarisė sė sistemit bankar dhe tė mbikėqyrjes sė Bankės sė Shqipėrisė gjatė vitit 2009, njė kuadėr tė plotė tė ndryshimeve rregullatore mbikėqyrėse nė pėrshtatje me stan...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 19.07.2010
Ky studim ritrajton mekanizmin e transmetimit monetar nė Shqipėri, duke bėrė njė pėrmbledhje tė gjetjeve tė studimeve tė mėparshme dhe duke dhėnė dėshmi tė reja bazuar nė njė vlerėsim SVAR. Ne kemi shqyrtuar efektin e kanaleve tė transmetimit monetar mbi prodhimin agregat dhe mbi...
Publikuar nga Gramoz Kolasi, Hilda Shijaku, Diana Shtylla nė 15.07.2010
Ky material investigon lidhjen shkak-pasojė midis zhvillimit financiar dhe rritjes ekonomike pėr rastin e Shqipėrisė, duke pėrdorur testin e Granger-causality pėr pesė tregues tė ndryshėm tė zhvillimit financiar. Kėshtu, pėr seritė qė nuk janė as stacionare, as tė kointegruara ės...
Publikuar nga Elona Dushku nė 15.07.2010
Nė kėtė material autorė janė pėrpjekur qė tė zbatojnė disa teknika tė kuantifikimit tė pėrgjigjeve tė mbledhura nėpėrmjet vrojtimit tė besimit tė konsumatorit, qė kryhet nga Banka e Shqipėrisė. Nė tė njėjtėn kohė bėhen disa pėrpjekje pėr tė kuptuar mė mirė natyrėn e pritjeve tė k...
Publikuar nga Gent Hashorva, Elona Bollano, Elvana Troqe nė 15.07.2010
Ky punim ėshtė vazhdimi i njė materiali paraardhės tė titulluar “Modeli makroekonometrik pėr Shqipėrinė”. Qėllimi i tij ėshtė prezantimi i ecurisė sė makromodelit gjatė vitit 2007. Aktualisht, modeli ėshtė i pasuruar me anėn e ofertės sė ekonomisė dhe sektorin fiskal,...
Publikuar nga Vasilika Kota, Elona Dushku nė 15.07.2010
Politika monetare nė Bankėn e Shqipėrisė ka evoluar drejt njė pėrqasjeje nė linjė me strukturat bashkėkohore, qė plotėsojnė pjesėn mė tė madhe tė elementeve qė promovojnė eficiencėn dhe efikasitetin. Nė kėtė material, ne bėjmė njė pėrpjekje pėr tė paraqitur nė vija tė pėrgjithshm...
Publikuar nga Gramoz Kolasi, Bledar Hoda, Sofika Note nė 15.07.2010
Modelet e parashikimit tė PBB-sė tremujore, tė trajtuara nė kėtė material, kanė pėr qėllim tė vlerėsojnė prirjen e saj pėr Shqipėrinė nė terma afatshkurtėr. Kohėvonesat deri nė publikimin e PBB-sė tremujore, bėjnė tė domosdoshėm procesin e vlerėsimit paraprak tė kėtij treguesi. S...
Publikuar nga Evelina Ēeliku, Ermelinda Kristo, Merita Boka nė 15.07.2010
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės nė mbledhjet e datave 16 e 30 qershor 2010...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 07.07.2010
Raporti Statistikor - Prill 2010 (Zip File)...
Informacion rreth kėrkimit shkencor nė Bankėn e Shqipėrisė pėr periudhėn korrik-dhjetor 2009....
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 17.06.2010
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės nė mbledhjet e datave 12 dhe 26 maj 2010...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 11.06.2010
Raporti Statistikor - Mars 2010 (Zip File)...
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės nė mbledhjet e datave 24 mars, 14 e 28 prill 2010...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 14.05.2010
Standardet e kreditimit nė pėrgjithėsi nė tremujorin e parė tė vitit 2010 janė lehtėsuar pak pėr kreditė dhėnė bizneseve dhe janė shtrėnguar mė tej pėr individėt. Ecuria e standardeve pėr bizneset pėrputhet me pritjet e bankave tė shprehura nė tremujorin e kaluar pėr tremujorin e...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.05.2010
Raporti Vjetor i Bankės sė Shqipėrisė pėrmban njė analizė tė gjendjes ekonomiko-financiare tė vendit si dhe veprimtarinė e Bankės sė Shqipėrisė gjatė njė viti. Ai gjithashtu, bėn njė pėrshkrim tė zhvillimeve nė ekonominė botėrore dhe impaktin e saj mbi ekonominė vendase; tė zhvil...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 07.05.2010
Zhvillimet ekonomike gjatė tremujorit tė parė tė vitit 2010 kanė qenė nė linjė me ato tė tremujorit paraardhės. Megjithėse tė dhėnat e disponueshme janė tė pakta, analizat tona konkludojnė se aktiviteti ekonomik nė vend ka qenė relativisht i ngadaltė. Kjo ecuri ėshtė ndikuar nga ...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 07.05.2010
Raporti Statistikor - Shkurt 2010 (Zip File)......
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 26.04.2010
Kjo broshurė ju informon rreth njė instrumenti tė borxhit tė Qeverisė Shqiptare siē ėshtė Bonoja e Thesarit. Kėtu do tė gjeni informacion edhe rreth organizimit tė ankandeve tė Bonove tė Thesarit, si dhe kushteve e procedurave tė pjesėmarrjes sė individėve nė kėto ankande....
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 02.04.2010
Raporti Statistikor - Janar 2010 (Zip File)...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 31.03.2010
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės nė mbledhjet e datave 10 e 24 mars 2010...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 05.04.2010
Raporti Statistikor - Dhjetor 2009 (Zip File)...
Publikuar nga DEPARTAMENTI I STATISTIKAVE nė 30.03.2010
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės nė mbledhjet e datave 27 janar, 10 e 24 shkurt 2010...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 04.03.2010
Rezultatet e vrojtimit tė aktivitetit kreditues reflektojnė ecurinė e vėrejtur tė kėtij treguesi dhe japin disa indikacione tė vlefshme nė lidhje me tė ardhmen e tij. Rezultatet e agreguara tė vrojtimit sugjerojnė se standardet e aplikuara nė kredidhėnie janė shtrėnguar mė tej gj...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 17.02.2010
Nė kėtė buletin do tė gjeni informacion mbi gjendjen e ekonomisė shqiptare, zhvillimet ekonomike e monetare, informacione mbi aktivitetin e Bankės sė Shqipėrisė etj. pėr periudhėn korrik-shtator 2009...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 10.02.2010
Ekonomia shqiptare la pas njė vit tė vėshtirė. Kriza e thellė e ekonomisė botėrore u ndje shpejt nė Shqipėri, duke testuar themelet e ekonomisė: stabilitetin financiar dhe ekuilibrat makroekonomikė. Megjithatė, gjendja e mirė fillestare e ekonomisė sonė dhe reagimi i politikave m...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 02.02.2010
Raporti Statistikor - Nėntor 2009 (Zip File)...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave nė 26.01.2010
Me anė tė Dokumentit tė Politikės Monetare, Banka e Shqipėrisė shpjegon publikisht objektivin e saj, duke e pėrkufizuar atė nė terma sasiorė, duke pėrcaktuar kohėzgjatjen e tij, duke pėrshkruar kriteret dhe treguesit tė cilėt do tė udhėheqin vendimmarrjen e Bankės sė Shqipėrisė n...
Publikuar nga Departamenti i Politikes Monetare nė 30.06.2010

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.