.logoal_copy_1.
   
 

Botime tė Bankės sė Shqipėrisė

Nė kėtė faqe do tė gjeni tė gjitha llojet e botimeve tė Bankės sė Shqipėrisė tė publikuara gjatė vitit 2016 e tė renditura kronologjikisht.

Publikimet 2017


Ky studim ka si qėllim kryesor tė analizojė flukset e kapitalit tė huaj bazuar nė konceptin e episodeve tė ‘ndalimit tė papritur’. Sė pari, autori ndėrton njė tregues tė ndalimit tė papritur (tregues binar) pėr tė analizuar lėvizjet nė flukset e kapitalit tė huaj. Sė ...
Publikuar nga Gerti Shijaku nė 27.12.2017
Raporti Statistikor - tetor 2017...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave Financiare nė 20.12.2017
Nė kėtė numėr tė Buletinit Zyrtar do tė gjeni tė gjitha vendimet e miratuara nga Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė nga data 03.10.2017 deri 01.11.2017....
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 21.11.2017
Raporti Statistikor - shtator 2017...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave Financiare nė 20.11.2017
Informacioni i analizuar nė kėtė raport dėshmon vazhdimin e rritjes ekonomike nė vend nė tremujorėt e dytė dhe tė tretė tė vitit, me burime tė rritjes nga kėrkesa e brendshme dhe ajo e huaj. Inflacioni ka shėnuar rėnie nė tremujorin e tretė, me presione inflacioniste tė zbehta, d...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 10.11.2017
Nė datėn 27 tetor 2016, Banka e Shqipėrisė, nė bashkėpunim me Qendrėn e Studimeve tė Evropės Juglindore tė Universitetit tė Oksfordit, zhvillon konferencėn e saj vjetore me temė: Harmonizimi i politikės monetare me stabilitetin financiar – objektivat, pėrgjigjet dhe ndėrvep...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 10.11.2017
Raporti Statistikor - gusht 2017...
Publikuar nga Departamenti i Statistikave Financiare nė 20.10.2017
Si njė ekonomi e vogėl e hapur, mendohet se Shqipėria ėshtė objekt i trysnive tė huaja inflacioniste. Shkalla gjithmonė e mė e lartė e hapjes dhe e shkėmbimeve tregtare mbėshtet kėtė pretendim me inflacionin e importuar qė ndikon inflacionin e pėrgjithshėm kombėtar. Ky material d...
Publikuar nga Lorena Skufi, Enian Ēela nė 17.10.2017
Rezultatet e Vrojtimit tė Aktivitetit Kreditues pėr tremujorin e tretė tė vitit 2017 tregojnė se standardet e kredisė janė shtrėnguar pėr bizneset ndėrsa janė lehtėsuar pėr individėt. Sipas madhėsisė sė biznesit vihet re se standardet e kreditimit pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė m...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 16.10.2017
Banka e Shqipėrisė vlerėson qė veprimtaria e sektorit bankar dhe e sistemit financiar nė pėrgjithėsi, u paraqit e qėndrueshme gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2017, dhe aftėsia e tij pėr tė pėrballuar rreziqet e veprimtarisė ėshtė e mirė. Nė tėrėsi, ecuria e treguesve makroe...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 29.09.2017

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.