.logoal_copy_1.
   
 

Publikimet kryesore

 

Raporti i Stabilitetit Financiar

Ėshtė njė dokument qė analizon zhvillimet me rėndėsi tė sistemit financiar gjatė njė periudhe gjashtėmujore dhe evidenton faktorėt qė pėrfaqėsojnė rrezik sistemik. Ai bėn identifikimin dhe vlerėsimin e rreziqeve me tė cilat ndeshet sistemi financiar dhe infrastruktura e tij, pėr t'i dhėnė autoriteteve publike mundėsinė qė tė identifikojnė masat pėrkatėse pėr korrigjimet e nevojshme. Pėr hartimin e raportit, shfrytėzohen tė dhėna qė disponohen nė Bankėn e Shqipėrisė, si dhe shkėmbehet informacion me autoritete tė tjera qė mbikėqyrin veprimtarinė e tregut financiar. RSF u publikua pėr herė tė parė nė 2008 me njė frekuencė njėvjeēare dhe duke filluar nga viti 2010, ai do tė publikohet dy herė nė vit.  RSF botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.


Kliko kėtu pėr tė lexuar RSF

 


Deklarata e Stabilitetit Financiar

Ėshtė njė dokument qė publikohet ēdo gjashtė muaj, nė vijim tė detyrimit ligjor tė Bankės sė Shqipėrisė pėr tė informuar Kėshillin e Ministrave, Kuvendin e Republikės sė Shqipėrisė dhe pėr tė tėrhequr vėmendjen e institucioneve financiare dhe tė publikut, mbi gjendjen e sistemit financiar nė vend dhe rreziqet potenciale qė mund tė kėrcėnojnė qėndrueshmėrinė e tij.
Duke filluar nga viti 2010, kjo Deklaratė do tė jetė pjesė  pėrbėrėse e Raportit tė Stabilitetit Financiar, i cili botohet me njė frekuencė gjashtėmujore. 

Kliko kėtu pėr tė lexuar DSF

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.