.logoal_copy_1.
   
 

Qarkullimi i parasė

 

Banka e Shqipėrisė si autoriteti qendror pėr emetimin e kartėmonedhave Lek ka si qėllim ruajtjen e besimit tė publikut nė njėsinė monetare shqiptare. Ky qėllim realizohet, midis tė tjerash, duke garantuar integritetin e kartėmonedhave Lek nė qarkullim.

Nė kėtė kuadėr, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė ka miratuar disa akte tė cilat
pėrcaktojnė detyrimet dhe kriteret qė trajtuesit e kartėmonedhave duhet tė pėrmbushin gjatė kontrollit tė kartėmonedhave pėr vėrtetėsi dhe pėrshtatshmėri, si dhe pėr trajtimin e kartėmonedhave tė dyshuara si tė falsifikuara.

Pėrveē garantimit tė integritetit tė kartėmonedhės shqiptare, aktet rregullative i japin mundėsi institucioneve bankare shqiptare tė luajnė rolin e tyre nė zinxhirin e furnizimit me kartėmonedha Lek nė njė mėnyrė mė efektive.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.