.logoal_copy_1.
   
 

Qendra kėrkimore e Beratit

 

"...Ne u kemi qėndruar besnikė vlerave arkitekturore tė lagjes muze ku ėshtė ngritur Qenda kėrkimore e Bankės sė Shqipėrisė, sepse ne besojmė qė cilėsia dhe origjinaliteti arkitektonik janė vlera tė papėrsėritshme qė e bėjnė qytetin e Beratit njė pjesė tė rėndėsishme tė trashėgimisė kulturore tė vendit ..."

Ardian Fullani,
Nga fjala nė ceremoninė e pėrurimit tė Qendrės kėrkimore tė Bankės sė Shqipėrisė

 

 

Nė kuadėr tė intensifikimit tė punės shkencore dhe edukimit tė publikut si dhe organizimit tė aktiviteteve tė rėndėsisė sė veēantė, Banka e Shqipėrisė nė shkurt 2010 finalizoi iniciativėn pėr krijimin tė njė qendre moderne kėrkimore nė qytetin e Beratit .

Kjo qendėr mishėron tė gjithė arkitekturėn karakteristike tė lagjes "Mangalem", duke reflektuar edhe kontributin konkret dhe tė prekshėm tė Bankės sė Shqipėrisė nė ruajtjen dhe promovimin e vlerave historike tė kėtij qyteti tė lashtė.

Sipas Guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė, kjo qendėr pėrveē tė tjerave do tė ndikojė edhe nė gjallėrimin ekonomik e shoqėror tė qytetit.  

   

 

 
 
.qk berat_broshura-big. 
Qendra kėrkimore e Beratit
(versioni anglisht)
 
 
 
 

 

 

 

.qk berat_broshura. 
Qendra kėrkimore e Beratit
Broshurė (versioni anglisht)

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.