.logoal_copy_1.
   
 

Qėndrueshmėria fiskale nė Bashkimin Evropian (BE) dhe vendet e tjera kandidate tė mundshme (English only)

Data e prodhimit: 29.12.2017
Data e shtypjes: 29.12.2017
Autori: Gerti Shijaku
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Materiale Diskutimi
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ky material ka nė fokus vlerėsimin e tipareve tė kthimit tė raportit tė borxhit ndaj PBB-sė drejt mesatares historike nė afatin e gjatė pėr periudhėn 2000–2011. Punimi shqyrton kushtin e aftėsisė sė shlyerjes nėpėrmjet teknikave tė testit tė rrėnjės njėsi dhe vlerėson funksionin e reagimit tė politikės fiskale tė vendeve tė marra nė shqyrtim me anė tė metodės VAR pėr tė dhėna nė panel pėr 27 vendet anėtare tė BE-sė dhe ato kandidate. Vlerėsimet e marra tregojnė qė politika fiskale shfaq inerci tė konsiderueshme nė sjelljen e saj, si dhe autoritetet fiskale reagojnė sistematikisht ndaj rritjes sė raportit tė borxhit, duke gjeneruar suficite tė ardhshme(Materiali i plotė nė anglisht) .

Publikimi i plotė (1.49 MB)

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.