.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2000


Nė strategjinė e Bankės sė Shqipėrisė pėrcaktuam kalimin pėrfundimtar nė instrumentet indirekte tė politikės monetare, si njė nga hapat vendimtarė pėr pėrafrimin e institucionit drejt modelit tė Bankės Qendrore Europiane. Viti 2000, dhe pikėrisht gjashtėmujori i dytė i tij, ishte...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.01.2001
Zhvillimet e kėtij tremujori dhe mė pas treguan qė edhe pėr vitin 2000 do tė respektohet programi i pėrcaktuar nė fillim tė vitit gjė qė matet me arritjen e objektivave kryesorė makroekonomikė tė vendosur. Rritja e PBB-sė parashikohet tė jetė 7.75 pėr qind nga 7 pėr qind e parash...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.10.2000
Tremujori i dytė i vitit 2000 shėnon njė gjallėrim tė aktivitetit ekonomik dhe pėrmirėsim tė treguesve kryesorė makroekonomikė. Duke u bazuar nė tė dhėnat e disponueshme, tė bie nė sy rritja e prodhimit bujqėsor, rritja e prodhimit industrial nė sektorin shtetėror, vazhdimi i gja...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 16.07.2000
Qėndrueshmėria relative nė zhvillimin ekonomik, sidomos nė pjesėn e dytė tė vitit 1999, u shoqėrua me njė kėrkesė mė tė madhe pėr kredi nė gjysmėn e parė tė vitit 2000. Vetėm nė pesė muajt e parė janar - maj, portofoli i kredive tė bankave tė nivelit tė dytė ėshtė rritur me 2,6 m...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 13.07.2000
Politikat ekonomike pėr vitin 2000 kanė tė njėjtat elemente si edhe dy vitet e mėparshme. Ky ėshtė dhe viti i fundit nė zbatimin e programit tė stabilizimit tė vendit, tė njohur me termin ESAF-2. Objektivat, po ashtu, janė pėrcaktuar pėr tė ruajtur rritjen e shpejtė ekonomike tė ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 16.04.2000

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.