.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2001


Objektivi kryesor i Bankės sė Shqipėrisė, i pėrcaktuar nė programin e saj pėr vitin 2001, ishte arritja e normės vjetore tė inflacionit brenda intervalit 2-4 pėr qind. Ky objektiv u arrit tė realizohej. Norma vjetore e inflacionit pėr fundin e vitit 2001 arriti nė 3.5 pėr qind. M...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.01.2002
Vlerėsohet se tremujori i tretė i vitit vazhdoi tė karakterizohet nga njė situatė e rėnduar energjitike, efektet e sė cilės, mund tė shkaktojnė zhvillime nė kahje tė kundėrt me rritjen, duke vėnė nė vėshtirėsi, sidomos nė terma afatgjatė, qėndrueshmėrinė dhe sigurinė e njė rritje...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.10.2001
Nė tremujorin e dytė tė vitit ekonomia shqiptare vazhdon nė po ato tendenca tė vėrejtura gjatė tremujorėve paraardhės. Megjithatė, mbajtja e zgjedhjeve parlamentare ndikoi nė zhvillimet e kėtij tremujori. Nė tėrėsi, pėrforcohet tendenca e njė sektori shtetėror nė tkurrje dhe e nj...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.07.2001
Fundi i gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2001, tregoi se ekonomia shqiptare vazhdon lėvizjen drejt konsolidimit tė ekuilibreve tė vendosura nė periudhat e mėparshme. Sipas vlerėsimeve mė tė fundit, aktiviteti ekonomik njohu gjallėrim tė mėtejshėm gjatė kėsaj periudhe, duke e bėrė ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.07.2001
Tremujori i parė i vitit 2001 pritej tė ishte kompleks pėr nga vetė zhvillimet e fundvitit 2000. Dilema kryesore qėndronte nė faktin nėse do tė kishim njė vazhdimėsi tė fenomeneve tė evidentuara sidomos nė muajin dhjetor 2000, apo treguesit do tė ktheheshin pėrsėri nė shtegun e t...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.04.2001

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.