.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2002


Tė dhėnat e tremujorit tė tretė tė vitit 2002 konfirmojnė edhe njė herė se pėr kėtė vit do tė sigurohet rritja ekonomike brenda objektivit tė rishikuar (5 pėr qind). Megjithėse informacioni i disponueshėm pėr ekonominė reale nuk tė lejon qė tė arrish nė konkluzione sasiore tė sak...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.01.2003
Oferta monetare ka patur njė rritje tė ngadaltė, duke u mbėshtetur nė njė kthim tė lehtė tė depozitave nė lekė nė sistem. Depozitat nė valutė kanė patur njė sjellje mė tė ērregullt si pasojė e reflektimit tė ndryshimit tė kursit tė kėmbimit tė lekut. Niveli i parasė jashtė bankav...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.10.2002
Muaji qershor, nė pėrgjithėsi, ka rezultuar me njė ecuri normale tė treguesve monetarė. Oferta e parasė pėsoi njė rritje tė ngadaltė kėtė muaj kryesisht si rezultat i rritjes sė depozitave nė lekė. Rritja e saj ėshtė reflektuar nė rritjen e kreditimit tė ekonomisė, ndonėse kredia...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.08.2002
Nė fund tė marsit 2002, nė rradhėt e popullatės u pėrhap paniku pėr sigurinė e bankave dhe filloi njė tėrheqje e konsiderueshme e depozitave nga dy bankat mė tė mėdha tė sistemit bankar shqiptar. Kjo ngjarje e paparashikuar dhe qė nuk u shkaktua nga problemet qė lidhen me ecurinė...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.07.2002
Nė tremujorin e dytė tė vitit 2002, ekonomia shqiptare shėnoi, nė pėrgjithėsi, shenja ngritjeje. Karakteristikė e ekonomisė shqiptare ėshtė riaktivizimi i saj pas qetėsimit nė tremujorin e parė. Rigjallėrimi pėrbėn, kėshtu, njė zhvillim normal. Kryesisht ai u vėrejt nė sektorin p...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.07.2002
Ekonomia shqiptare gjatė vitit 2002, parashikohet tė ecė pothuajse brenda sė njėjtės kornizė si edhe viti i kaluar, e pėrcaktuar nga kėta objektiva kryesorė: rritja ekonomike nė masėn 6 pėr qind, norma vjetore e inflacionit nė kufijtė 2-4 pėr qind, deficiti buxhetor nė masėn 8 pė...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.04.2002

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2016    2015    2014     2013     2012     2011

2010     2009    2008     2007    2006     2005

2004    2003    2002    2001    2000     1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.