.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2003


Ecuria e ekonomisė shqiptare gjatė vitit 2003 ka respektuar objektivat kryesorė makroekonomikė tė pėrcaktuar nė Strategjinė Kombėtare tė Zhvillimit Ekonomik dhe Social. Tė dhėnat e mbledhura nė lidhje me zhvillimet ekonomike tė gjashtėmujorit tė dytė pėrforcojnė vlerėsimet mė tė ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 29.01.2004
Norma vjetore e inflacionit nė muajin nėntor arriti nė 3.4 pėr qind. Norma mujore e inflacionit ishte 0.4 pėr qind ndėrsa norma mesatare vjetore e inflacionit u ul lehtėsisht nė vlerėn 2.24 pėr qind. Vlera faktike e inflacionit ishte afėr parashikimit tė Bankės sė Shqipėrisė....
Publikuar nga Monetary Policy Departament nė 14.01.2004
Muaji tetor 2003 shėnoi njė inflacion vjetor prej 2.9 pėr qind, duke mbetur brenda intervalit objektiv 2 – 4 pėr qind tė Bankės sė Shqipėrisė. Norma mesatare vjetore e inflacionit vazhdoi rėnien edhe nė muajin tetor, duke arritur nė vlerėn 2.27 pėr qind.Politika monetare e Bankė...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 16.11.2003
Tre muaj para mbylljes sė vitit 2003, mund tė konkludohet se ekonomia ka ecur nė pėrputhje me objektivat e programit tė zhvillimit tė vendit. Ashtu si dhe nė vitet e mėparshme, ekonomia shqiptare duket se do tė regjistrojė njė rritje tjetėr tė pėlqyeshme tė prodhimit tė pėrgjiths...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.10.2003
Indeksi i ēmimeve tė konsumit nė muajin gusht u rrit me njė normė vjetore prej 4.0 pėr qind, duke qenė brenda kufirit tė sipėrm tė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Ndėrkohė qė, norma vjetore mesatare e inflacionit pėsoi rėnie nė vlerėn 3.36 pėr qind. Gjatė muajit gusht, rritja...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.09.2003
Indeksi i ēmimeve tė konsumit nė muajin korrik tejkaloi me 0.16 pikė pėrqindjeje objektivin e vendosur nga Banka e Shqipėrisė. Kėtė muaj, inflacioni u ul me njė vlerė mujore –0.36 pėr qind, ndėrsa norma e tij vjetore shėnoi 4.16 pėr qind. Megjithatė, inflacioni mesatar nė shtatė ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.08.2003
Zhvillimet ekonomike gjatė vitit 2003 pritet tė ecin sipas programit. Synimet mė kryesore tė kėtij programi janė rritja ekonomike prej 6 pėr qind, mbajtja e inflacionit nė nivelin 2 - 4 pėr qind, ruajtja e deficitit buxhetor nė masėn 6.4 pėr qind tė PBB-sė dhe ruajtja e njė pozic...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.07.2003
Inflacioni vjetor i muajit maj rezultoi 4.03 pėr qind ndėrsa ai mesatar 3.49 pėr qind. Gjatė pesė muajve tė parė tė vitit 2003, inflacioni vjetor ka shfaqur tendencė rritjeje. Ndėrsa mesatarja vjetore ka shfaqur njė prirje rėnėse dhe ėshtė normalizuar brenda intervalit objektiv. ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.07.2003

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.